Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Już niedługo dzień otwarty Muzeum Spraw Wojskowych w Swoszowicach

W najbliższą niedzielę, 6 grudnia nowo otwarte Muzeum Spraw Wojskowych w Swoszowicach w godzinach od 11:00 do 17:00 zaprasza na dzień otwarty. Będzie można zwiedzić dwie wystawy: „Militaria I Wojny Światowej do kampanii wrześniowej, a w tym artyleria, umundurowanie, wyposażenie Polaków służących w armiach zaborczych i Wojska Polskiego” oraz „Kopalnie i huty siarki w Swoszowicach 1415 – 1884”. Dzień otwarty Muzeum wpisuje się w zakończenie obchodów 600 – lecia Lokacji Swoszowic. Wstęp na wystawy jest bezpłatny. W wydarzeniu weźmie udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Cel powstania Muzeum Spraw Wojskowych to pokazanie i utrwalenie pamięci o żołnierzach-Polakach, walczących w obcych mundurach, wtedy gdy Polski nie było na mapach świata. Twórcy Muzeum chcą przekazywać prawdę o chwalebnych czynach polskich żołnierzy walczących o niepodległość w wojnach w latach 1919-1921 a następnie zabezpieczających niepodległy byt ojczyzny.

- Chcemy dotrzeć do jak najszerszych kręgów społecznych z wiedzą o osiągnięciach polskiego oręża i polskiej techniki militarnej. Stanie się to możliwe poprzez gromadzenie zbiorów, przyciąganie prywatnych kolekcjonerów i rekonstrukcję wyposażenia. W forcie będzie można poczuć atmosferę tamtych dni: przebrać się w mundur wojskowy, wziąć do ręki karabin, założyć na głowę hełm wojskowy, odbyć marsz ćwiczebny z plecakiem, zaś po ciężkim, żołnierskim dniu ułożyć się na prawdziwej wojskowej pryczy – zachęcają organizatorzy dnia otwartego Muzeum Spraw Wojskowych.

Wystawa górnictwa siarkowego została zorganizowana z okazji 600-lecia wydania przez króla Władysława Jagiełłę dwóch przywilejów: lokacyjnego dla wsi Swoszowice oraz zezwalającego mieszczanom krakowskim na wydobywanie siarki znalezionej w tej miejscowości. Ten ostatni dokument to zarazem pierwszy na świecie akt prawny dotyczący górnictwa siarkowego. W ciągu przeszło 500-letniej historii wydobycia siarki w Swoszowicach wydrążono przeszło 600 szybów. W czasach największej koniunktury w Swoszowicach działało jednocześnie kilkanaście kopalń i 4 huty siarkowe gdzie miały zastosowanie pierwsze maszyny parowe i piece do wytopu siarki. Praca i migracja dała wielki potencjał dla Krakowa też dzięki górnictwu siarkowemu z danych historycznych wynika że w niektórych czasach w górnictwie siarkowym w Swoszowicach pracowało przeszło 600 osób co na ówczesne czasy stanowiło duży potencjał. W pierwszej połowie XIX wieku była to największa kopalnia siarki w Europie zaspokajała potrzeby w 75% całego cesarstwa a nawet eksportując do innych krajów.

Na przełomie XVIII i XIX wieku w Swoszowicach powstało uzdrowisko na bazie miejscowych wód siarczkowych. Pierwsze projekty jego budowy powstały już w latach 70-tych XVIII wieku, jednakże pierwsze „łazienki” zbudowano w 1811 roku. Ich projektantem i fundatorem był prof. Feliks Radwański. Kolejny budynek zdrojowy powstał w 1859 roku na bazie projektu Józefa Dietla. W następnych latach systematycznie rozbudowywany jest dziś siedzibą jednego z najstarszych sanatoriów polskich.

Muzeum mieści się w Forcie 51 ½ przy ul. Sawiczewskich 46 w Swoszowicach. Więcej informacji o Muzeum znajduje się na stronie www.mswojsk.com.

plakat-wybrany

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-11-30
Data aktualizacji: 2015-12-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź