Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Radni w Bunkrze

O planach nowej dyrektor Galerii Bunkier Sztuki, a także o potrzebnym remoncie placówki dyskutowano podczas posiedzenia Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” istnieje od 1950 roku, początkowo funkcjonowała w ramach ogólnopolskiej struktury BWA, zaś w 1994 roku została przekształcona w galerię miejską i nadano jej nazwę „Bunkier Sztuki”. 11 września Galeria świętowała swoje 50. urodziny. W najbliższym czasie planowane są nie tylko liczne wystawy i projekty artystyczne, ale przede wszystkim Bunkier potrzebuje gruntownego remontu. Magdalena Ziółkowska, dyrektorka Galerii Bunkier Sztuki miała okazję podzielić się swoimi planami związanymi z działalnością Bunkra na wyjazdowym posiedzeniu Komisji Kultury i Ochrony Zabytków. W związku z obchodami rocznicowymi Bunkier Sztuki wzbogacił się o nowy logotyp, nawiązujący do kształtu budynku. Logotyp zaprojektowała Agata Biskup. Choć Ziółkowska jest dyrektorką Galerii dopiero od kilku miesięcy, to jednak cele ma bardzo ambitne. Oprócz dużych i ważnych wystaw, prowadzi owocną współpracę z wieloma dużymi krakowskimi, i nie tylko, instytucjami kultury. Jesienią przyszłego roku wspólnie z Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz Muzeum Narodowym, Bunkier Sztuki stworzy wystawę prac Andrzeja Pawłowskiego — fotografa, projektanta, rzeźbiarza i autora filmów. Galeria ma także w planach wystawienniczych ekspozycję polskich znaków graficznych, które przez lata stały się ikonami polskiego dizajnu oraz grafiki. Na wystawie znajdują się zarówno współczesne, jak i historyczne logotypy, zaprojektowane w latach 1945–1969. Ponadto w ramach Festiwalu Conrada planowany jest wernisaż ilustracji książkowej. Jednak najtrudniejszym zadaniem nowej pani dyrektor będzie przeprowadzenie remontu w siedzibie przy pl. Szczepańskim. – Staramy się o środki z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Całość remontu szacowana jest na kwotę 20 mln zł. Potrzeby są absolutnie palące. Elektryka i wszystkie rury są do wymiany. Musimy też zrobić izolację fundamentów. Jeśli Bunkier służyć ma dużej publiczności, a rocznie galerię i kawiarnię odwiedzają setki tysięcy gości, to nie możemy korzystać z jednej toalety. Od 1972 r. obiekt nie był remontowany, a niektóre wystawy zmieniły jego wnętrze. Oprócz remontu chcemy przebudować gmach galerii. Przede wszystkim myślimy tu o modernizacji piwnic, gdyż nie mamy możliwości nadbudowy budynku. – mówiła Magdalena Ziółkowska. Nie pozwalają na to miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które może zmienić uchwałą jedynie Rada Miasta Krakowa. Jednak radni raczej się na to nie zdecydują. Ziółkowska ma nadzieję, że już w lutym 2016 uda jej się otrzymać właściwe środki i w połowie przyszłego roku w Bunkrze rozpocznie się remont. Na ten czas Galeria nie zaprzestanie swojej działalności.

- Będziemy musieli się wyprowadzić i kontynuować program, organizując projekty w przestrzeni publicznej, np. na Plantach, albo współpracować bliżej z innymi instytucjami w mieście – dodała Magdalena Ziółkowska. Radni zaproponowali, by w tym czasie Bunkier zajął budynek po byłej kawiarni „U Zalipianek”. Katarzyna Olesiak, zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zobowiązała się do sprawdzenia w Zarządzie Budynków Komunalnych, czy istnieje możliwość tymczasowego przejęcia budynku przez Bunkier Sztuki. 

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-12-11
Data aktualizacji: 2015-12-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź