Komunikat archiwalny

Nowy dyrektor Muzeum Historii Fotografii

Marek Świca został nowym dyrektorem Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie. Jego kandydaturę jednogłośnie wyłoniła Komisja Konkursowa. Następnie, zaakceptował ją Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Nowy dyrektor Muzeum Historii Fotografii
Fot. mhf.krakow.pl

Marek Świca jest z wykształcenia historykiem sztuki. Studiował na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodatkowo posiada certyfikat: Prince 2 Foundation z zakresu zarządzania projektami w ramach programu „Akademia Zarządzanie Muzeum” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011).  

Przez 11 lat pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Muzeum Narodowego ds. Naukowych i Edukacji. Wcześniej, w latach 2000-2004 był Dyrektorem Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA. W latach 1999-2000 pracował w Urzędzie Miasta Krakowa jako Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji i Kultury. Lata 1994-1999 to czas pracy Marka Świcy w Galerii Sztuki Współczesnej Teresa Starmach jako asystenta dyrektora Galerii. W latach 1991-1993 był kierownikiem biura w Wydawnictwie IRSA, a w latach 1989-1990 specjalistą w Stowarzyszeniu Artystycznym Grupa Krakowska. 

Od 1989 roku jest związany pracą zawodową z instytucjami kultury w Krakowie, jego szerokie doświadczenia zawodowe wiążą się z zarządzaniem, muzealnictwem, wystawiennictwem, historią sztuki i krytyką artystyczną. Marek Świca posiada też wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu instytucjami kultury, w tym muzeami oraz doświadczenie kuratorskie i edytorskie. Cieszy się bardzo dobrą opinią w środowisku krakowskich muzealników.

Pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także