Komunikat archiwalny

OK Norwid - im dojrzalszy tym lepszy

Aplikacja Kultura, 20. Nowohucka Wiosna Muzyczna, Ogrody Nowej Huty, Festiwal Kobiet, Smaki Kultury i wiele, wiele innych – rok 2015 w obchodzącym swoje 60-lecie Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida upłynął pod znakiem wielu ciekawych projektów, które ukazały i wzmocniły potencjał Nowohucian oraz ich dzielnicy. Nie zabrakło także inwestycji, takich jak powstanie małej sali w Kinie Studyjnym Sfinks oraz nowego neonu i muralu przy wejściu do Ośrodka.

OK Norwid - im dojrzalszy tym lepszy
Fot. Magiczny Kraków

W 2015 roku w Norwidzie było muzycznie, ekologicznie, rodzicielsko, kobieco, lokalnie, ale też filmowo, artystycznie, społecznie, regionalnie, konkursowo i warsztatowo. Wystarczy wspomnieć tylko o projekcie z zakresu edukacji medialnej i informacyjnej Aplikacja Kultura, dofinansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 20. Nowohuckiej Wiośnie Muzycznej, 21. Dniach Norwidowskich, projekcie ekologicznym Łąki Nowohuckie jakich nie znacie, 5. edycji Ogrodów Nowej Huty, kolejnych odcinka Nowohuckiej Kroniki Filmowej, Festiwalu Kobiet czy realizacji pomysłów Nowohucian w ramach Kreatywnej Nowej Huty 2015. Nie można zapomnieć także o projektach realizowanych wspólnie z partnerami instytucji – lokalnymi organizacjami pozarządowymi: muzycznym Odbiorniku Live i konkursie Grunt to Bunt, kulinarnych Smakach Kultury, Krakowie Literackim, Wystawie G. Ziemiańskiego Pas Startowy. Swoistym zwieńczeniem roku była druga edycja Nowohuckiej Kolędy, do udziału w której zaproszeni zostali pracownicy i Przyjaciele Ośrodka Kultury. W tym roku wspólnie nagrano „Przybieżeli do Betlejem”, a muzyce towarzyszy piękny videoklip nakręcony w nowohuckich plenerach.

Rok jubileuszowy to również czas inwestycji, realizowanych przez instytucję i wokół niej. W ramach dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miejskiej Kraków w ARTzonie (os. Górali 4) przeprowadzony został remont elewacji oraz przystosowanie pomieszczeń do działalności kulturalnej wraz z zakupem wyposażenia. Z kolei dzięki dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej powstała mała sala w Kinie Studyjnym Sfinks (os. Górali 5), która rozpocznie działalność z końcem stycznia 2016 r. Przed wejściem do głównego budynku instytucji na os. Górali 5 pojawił się nowy stylowy neon Ośrodka Kultury Norwida i Kina Studyjnego Sfinks, a także niewielki mural przedstawiający Cypriana Kamila Norwida. Do tego należałoby dodać wymianę okien, remont toalet, chodnika i elewacji w budynku głównym czy prace podejmowane w Klubie Kuźnia na os. Złotego Wieku.

Podsumowaniem obchodów 60-lecia powstania instytucji było spotkanie w gronie przyjaciół, sympatyków i pracowników, które odbyło się 14 grudnia 2015 r. Nie zabrakło okolicznościowego tortu oraz wielu wspomnień. Otwarto też wystawę „Z biegiem lat”, składającą się z dwóch części: retrospektywnych kolaży fotograficznych oraz zdjęć pracowników, którzy obecnie tworzą zespół Norwida. Wystawa czynna jest w Ośrodku Kultury Norwida (os. Górali 5) do 17 stycznia 2016 r.

Ośrodek Kultury Norwida towarzyszy Nowej Hucie i jej mieszkańcom niemal od samego początku. W latach 1955-1990 funkcjonował jako Zakładowy Dom Kultury Huty im. Lenina. Od 1 stycznia 1995 r. rozpoczął działalność w strukturze miejskich instytucji kultury. Zyskał też nowego patrona: Cypriana Kamila Norwida – poetę, myśliciela, sztukmistrza. W latach 2004-2008, stojąc na czele Partnerstwa Inicjatyw Nowohuckich, był wnioskodawcą i liderem unijnego projektu „Nowa Huta – Nowa Szansa”, którego najbardziej znaczącym efektem jest  Ogród Doświadczeń im. S. Lema. 
 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: SZYMON WACHAL
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także