Komunikat archiwalny

Muzyczne podsumowanie działalności ICE Kraków

Powszechnie mówi się, że gdy coś jest "do wszystkiego", to jest "do niczego". Analizując jednak pierwszy rok funkcjonowania Centrum Kongresowego ICE Kraków pod względem muzycznym można odnieść z goła odmienne wrażenie. Tylko w 2015 obiekt odwiedziło blisko 230 000 osób podczas ponad 200 wydarzeń (od inauguracji działalności 16 października 2014 r. niemal 290 000 gości podczas 240 imprez). Około połowę z nich stanowiły wydarzenia kulturalne. Były to zarówno spektakularne widowiska multimedialno-muzyczne, jak i kameralne koncerty dla niewielkiej publiczności. Czy zatem inwestycja, na którą Kraków czekał od lat 70. XX wieku jest popularnie zwanym "strzałem w dziesiątkę"? Czy już stała się integralną częścią miasta? Czy tak jak zapowiadano jest biznesową i kulturalną wizytówką Krakowa?

Muzyczne podsumowanie działalności ICE Kraków
Fot. W. Wandzel / KBF

Na te pytania nie można jednoznacznie odpowiedzieć, jednak rok 2015 dla Centrum Kongresowego to wielkie nazwiska i znane zespoły. To również rok odbywających się tutaj jubileuszy. To w końcu czas prezentowania na scenach Sali Audytoryjnej i Sali Teatralnej krakowskich artystów oraz miejskich orkiestr zarówno społeczności lokalnej, a także turystom biznesowym i kulturalnym z całego świata. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że w ICE Kraków każdy może znaleźć coś dla siebie. Zauważyli to także dziennikarze "Dziennika Polskiego", którzy w materiale o wdzięcznej nazwie TOPY i WTOPY 2015 do sukcesów zaliczyli szereg koncertów, a także ogólną działalność muzyczną Centrum. W podsumowaniu roku 2015 według tygodnika "Polityka", również znalazło się miejsce dla wydarzeń organizowanych w ICE Kraków.

Wielofunkcyjność obiektu oraz warunki techniczne i technologiczne, a także doskonała akustyka o zmiennych parametrach - rozwiązania były projektowane przez specjalistów odpowiedzialnych za takie realizacje jak Disney Theatre w Stanach Zjednoczonych czy Opera w Oslo - stanowią o sile tego miejsca. Dzięki ICE Kraków wiele zespołów i artystów pojawiło się w stolicy Małopolski po raz pierwszy. Wielu do Krakowa powróciło, a co jeszcze ważniejsze - kolejni już zapowiedzieli występy w naszym mieście w nadchodzących miesiącach i latach!

Analizując kalendarz imprez, które w mijającym roku odbyły się w ICE Kraków, można znaleźć w nim m.in. koncerty muzyki klasycznej - prawykonanie koncertu na trąbkę Krzysztofa Pendereckiego z Sinfoniettą Cracovią, prapremierę oratorium H.M. Góreckiego Sanctus Adalbertus z okazji 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, kolejny koncert uznanego w Europie cyklu prezentującego muzykę dawną Opera Rara. Miłośnicy jazzu usłyszeli zdobywców Grammy - Herbiego Hancocka, Włodka Pawlika, Dianne Reeves, Chrisa Bottiego. W Sali Audytoryjnej grali także cenieni na świecie Leszek Możdżer oraz Nigel Kennedy. Kraków odwiedziły też gwiazdy scen operowych z Aleksandrą Kurzak na czele, która zainaugurowała nowy cykl muzycznych wykonań ICE Classic.

Tutaj także wystąpili artyści popularni - premierowy koncert najnowszej trasy koncertowej Justyny Steczkowskiej, COMA Symfonicznie, zespół Camel czy Steven Wilson. Swoje jubileusze świętowali zespół Skaldowie, Krystyna Prońko oraz PWM.

ICE Kraków pełniło rolę gospodarza krakowskich festiwali - Misteria Paschalia (Accademia Bizantina wraz z Chórem Kameralnym Cappelli Cracoviensis oraz Akademie für Alte Musik Berlin z towarzyszeniem RIAS Kammerchor), Festiwalu Muzyki Filmowej (koncerty Scoring4Wajda, Szekspir Symfonicznie) oraz aż osiem koncertów Festiwalu Sacrum Profanum (These New Puritans, Bryce Dessner, Richard Reed Parry, Ólafur Arnalds i Alice Sara Ott, Sō Percussion wraz z Martinem Schmidtem, Jóhann Jóhannsson, Kate Moore i Czarodziejska Góra Pawła Mykietyna).

W końcu największa sala koncertowa w południowej Polsce – Sala Audytoryjna z widownią do 2000 gości –  to także nowa lokacja dla Światowych Mistrzostw DJ-ów IDA 2015 oraz miejsce jedynego w Polsce koncertu legendarnego już zespołu Kraftwerk.

Jak widać, oferta kulturalno – rozrywkowa ICE Kraków jest niezwykle zróżnicowana. Już sama nazwa obiektu ICE – ang. International Conferences and Entertainment – zdradza, że animowanie życia rozrywkowego miasta, obok organizacji kongresów i konferencji, jest jedną z jego podstawowych funkcji. Tylko czekać, co przyniosą kolejne lata. Już teraz wiadomo, że w 2016 roku do Krakowa przyjadą Brian May i Kerry Ellis, kwintet Canadian Brass, portugalska wokalistka fado Mariza Mundo, Les Concert des Nations i Jordi Savall, Les Musiciens du Louvre Grenoble z Marcem Minkowskim, czy Accademia Bizantina. Kolejne wydarzenia zostaną ogłoszone już wkrótce. Pozostaje mieć nadzieję, że Kraków - kulturalna stolica Polski - nadal będzie przyciągać nadzwyczajnymi wydarzeniami. Do tej pory udaje się to doskonale!

Pokaż metkę
Autor: MICHAŁ ZALEWSKI / ICE
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Zobacz także