Komunikat archiwalny

Najzdrowszy sklepik szkolny - rozstrzygnięcie konkursu

Rozstrzygnięty został konkurs „Najzdrowszy sklepik szkolny w Krakowie”. Zwycięzcą konkursu została  Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 162, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 111, na trzecim miejscu znalazł się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14. Wręczenie nagród odbyło się w czwartek (14 stycznia) w magistracie. 

Najzdrowszy sklepik szkolny - rozstrzygnięcie konkursu
Fot. Magiczny Kraków

Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez firmę Tesco oraz Krakowską Wyższą Szkołę Promocji Zdrowia: za zajęcie pierwszego miejsca bon na produkty spożywcze o wartości 1500 zł oraz lada chłodnicza; nagrodą dla drugiego miejsca jest bon na produkty spożywcze o wartości 1000 zł oraz sokowirówka; nagrodą dla trzeciego miejsca bon o wartości 500 zł oraz blender.

Organizatorami konkursu „Najzdrowszy sklepik szkolny w Krakowie” są Pełnomocnik PMK ds. Rodziny oraz Stowarzyszenie Bank Żywności w Krakowie we współpracy z Krakowską Wyższą Szkołą Promocji Zdrowia. Mogli w nim wziąć udział dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów oraz ajenci sklepików szkolnych.

W skład komisji konkursowej wchodzą: Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny oraz przedstawiciele Banku Żywności w Krakowie, Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia, Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, portalu Ekorodzice.pl oraz Tesco Polska sp. z o.o. Jury oceniało asortyment sklepiku, działania w zakresie kształtowania nawyków zdrowego odżywiania się wśród uczniów, oryginalność pomysłów na promocję zdrowej żywności w sklepiku szkolnym.

Przypomnijmy; rok szkolny 2015/2016 przyniósł zmiany w szkolnych sklepikach. Od 1 września ub. r., zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia, nie można w nich już sprzedawać tak zwanego „jedzenia śmieciowego”. Dzięki zmianom najmłodsi będą uczyć się jak zdrowo się odżywiać. Badania przeprowadzone w 2013 r. wykazały, że w ostatnich klasach szkoły podstawowej nadwagę lub otyłość ma już 28% chłopców i 22% dziewcząt.

Celem konkursu było kształtowanie wśród uczniów krakowskich szkół podstawowych i gimnazjów nawyków zdrowego odżywiania, a także promowanie szkół oraz sklepików szkolnych  oferujących w swoim asortymencie pełnowartościowe produkty dostosowane do potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży.

laureaci

Pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Zobacz także