Komunikat archiwalny

Szkoła Podstawowa nr 38 ma już 50 lat!

Szkoła Podstawowa nr 38 obchodzi swoje 50–lecie. Z tej okazji w piątek, 15 stycznia odbyły się uroczyste obchody, w których wzięła udział Katarzyna Król, Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Sportu. W tych dniach szkoła miała jeszcze jedną okazję do świętowania – minęło 20 lat, odkąd nosi imię Bractwa Kurkowego.

Szkoła Podstawowa nr 38 ma już 50 lat!
Fot. Szkoła Podstawowa nr 38

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się godzinie 9:00 mszą św. w kościele św. Kazimierza. Następnie goście zostali zaproszeni na wspomnieniowe spotkanie przy kawie. W części oficjalnej wzięli udział goście: Katarzyna Król, Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Sportu, radni miasta oraz przedstawiciele Patrona Szkoły – Bracia Kurkowi. Z okazji tak ważnego jubileuszu uczniowie i nauczyciele wypełnili kapsułę czasu z przekazem dla przyszłości.

Szkoła Podstawowa nr 38 imienia Bractwa Kurkowego mieści się w dzielnicy II Kraków- Śródmieście, przy ul. Francesco Nullo. Ulica nosi nazwę bohatera walk o niepodległość, pułk. wojsk włoskich, który na wieść o wybuchu powstania w Polsce stanął ochotniczo do walki ponosząc śmierć w Bitwie pod Krzykawką. Szkoła szczyci się bogatą tradycją, a jej przeszłość sięga roku 1892, kiedy to najstarszy udokumentowany przekaz historyczny mówi o lokalizacji przy dzisiejszej ul. Żółkiewskiego dwuklasowej szkoły rolniczej. Po okresie żmudnych dla szkoły poszukiwań ponadczasowego, chlubnego patrona, szczególną aprobatę zyskała inicjatywa o przyjęciu przez społeczność szkolną imienia Bractwa Kurkowego w Krakowie. Trafność tego wyboru potwierdziła Rada Miasta Krakowa uchwałą z dnia 12 kwietnia 1995r. o nadaniu naszej szkole tego imienia. Z tej okazji w murach szkoły odbyła się doniosła uroczystość, którą uświetnili najznamienitsi krakowianie, odsłonięto także tablicę pamiątkową.

Niespełna rok później szkoła otrzymała sztandar na, którym widnieje wizerunek kura, oraz słowa I. Krasickiego „Kochać kraj i jemu służyć". Aktu przekazania sztandaru dokonali prezydent miasta Krakowa Józef Lasota i prezydent EGS hrabia J. t'Kint de Roodenbeke.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także