Komunikat archiwalny

2016 rokiem jubileuszowym Cracovia Danza [VIDEO]

W roku 2016 Balet Dworski Cracovia Danza obchodzi 10-lecie. Z tej okazji przez cały rok specjalnie dla mieszkańców Krakowa przewidzianych jest wiele atrakcji, m.in.: premier teatralnych, widowisk plenerowych, happeningów w miejskiej przestrzeni, a także sesja naukowa z udziałem zagranicznych gwiazd baletu. Główne obchody jubileuszowe zostały zaplanowane na październik - w Centrum Kongresowym ICE Kraków Cracovia Danza pokaże premierowe widowisko „Przyłapani w tańcu”, m.in. z muzyką skomponowaną z tej okazji dla Baletu przez Zygmunta Koniecznego i Jacka Stankiewicza. Dla najmłodszych widzów Zespół przygotuje premierę „Śpiącej Królewny” w stylu barokowej bajki.

2016 rokiem jubileuszowym Cracovia Danza [VIDEO]
Fot. www.cracoviadanza.pl

Balet Dworski Cracovia Danza jest ambasadorem polskiej kultury, który naszą tradycję, obyczaje i historię promuje szeroko za granicą. Tylko w roku 2015 spektakle Baletu można było zobaczyć w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Francji i na Węgrzech, a przez minione 10 lat zespół odwiedził w sumie ponad 30 krajów, docierając w tak odległe zakątki świata jak Chiny czy Japonia. Przede wszystkim jednak Cracovia Danza jest taneczną wizytówką Krakowa. Sama nazwa zespołu „Kraków tańczy” do tego zobowiązuje. Tematyka wielu przedstawień zespołu odwołuje się do historii, legend, postaci, miejsc, a nawet dzieł sztuki związanych z naszym miastem, dzięki czemu Kraków jest w oryginalny sposób promowany w kraju i poza jego granicami.

Kalendarz Cracovia Danza na rok 2016 zapełniony jest już wieloma występami w kraju i za granicą. Balet wystąpi m.in. w tak prestiżowych miejscach jak Teatr Stanisławowski przy Łazienkach Królewskich z udziałem Musicae Antiquae Collegium Varsoviense - Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej czy Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie zatańczy z udziałem The Violin Consort. Zespół czekają też wyjazdy do Indii, Grecji, Niemiec czy Francji. Mimo braku własnej sceny, priorytetem Baletu zawsze były, są i będą występy w jego rodzinnym mieście. W roku jubileuszowym będzie on występować o wiele częściej dla Krakowian, świętując w ten sposób z mieszkańcami miasta jubileusz 10 – lecia Cracovia Danza.

Nad rokiem jubileuszowym Cracovia Danza patronat honorowy objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Loading the player...

W ciągu 10 lat działalności jako miejska instytucja kultury Zespół zrealizował ponad 2200 przedsięwzięć artystycznych, w tym około 40 premier, wystąpił (pomimo braku własnej sceny) dla ponad pół miliona widzów. Obecnie stały repertuar zespołu liczy ponad 20 przedstawień w różnych stylach i technikach od średniowiecza po XX wiek. Zespół pokazał się m.in. na tak prestiżowych scenach jak Teatr Wielki w Warszawie, Opera Śląska w Bytomiu, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Opera Margrabiów w Bayreuth. Balet odwiedził ponad 30 krajów, m.in. Chiny, Japonię, Indie i Stany Zjednoczone. Cracovia Danza organizuje Festiwal Tańców Dworskich (zainicjowany w 2000 r.), w ramach którego odbywają się plenerowe spektakle, pokazy, warsztaty i wystawy. Ważnym elementem działalności jest też edukacja i popularyzacja tańca dworskiego oraz tańców narodowych: m.in. uruchomienie w 2015 r. Szkoły Cracovia Danza; organizacja projektów skierowanych do profesjonalistów: Akademia Barokowa 2012-2013 i Akademia Tańca Polskiego 2012-2014; od 2014 roku organizacja cyklu spotkań z wybitnymi artystami CZAS NA TANIEC!.

Balet Dworski Cracovia Danza, założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, specjalizujący się w tańcu barokowym i staropolskim. Balet od 2006 roku jest miejską instytucją kultury. Jego repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek. Zespół słynie z niezwykłych spektakli pełnych doskonałych choreografii komponowanych w różnych stylach i technikach, pracowicie wykonanych kostiumów, a także z doskonałej muzyki. Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach występując m.in. w: Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Operze Margrabiów w Bayreuth, a także w polskich filharmoniach. Występuje również poza Polską, przyczyniając się do promocji kraju i Krakowa. Zespół odwiedził ok. 30 krajów, w tym m.in. Maroko, Francję, Rosję, Niemcy, Chiny, Japonię czy Bułgarię.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także