Komunikat archiwalny

Rusza czwarta edycja konkursu Eksperyment Łańcuchowy!

Skonstruować urządzenie, które do przetransportowania metalowej kulki wykorzysta jak najwięcej zjawisk fizycznych – to wyzwanie dla przedszkolaków, uczniów, studentów i rodzin – uczestników kolejnej polskiej edycji konkursu „Eksperyment Łańcuchowy”.

Rusza czwarta edycja konkursu Eksperyment Łańcuchowy!
Fot. materiały prasowe

Konkurs jest połączeniem nauki fizyki z zabawą i majsterkowaniem. Głównym zadaniem uczestników jest zbudowanie urządzenia transportującego metalową kulkę z wykorzystaniem jak największej liczby zjawisk i praw fizycznych. Prace będą oceniane w oparciu o trzy główne kryteria: ilość wykorzystanych zjawisk fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, stopień skomplikowania i skuteczność urządzenia oraz kreatywność i estetyka jego wykonania.

Celem konkursu jest przede wszystkim zachęcenie uczniów do wykorzystania fantazji i twórczości w zdobywaniu wiedzy. Udział w konkursie jest także okazją do wspaniałej wspólnej zabawy, rozwijania umiejętności współpracy w grupie, integracji, a przede wszystkim jest to niezwykle skuteczna droga do zrozumienia wielu zjawisk fizycznych.

W konkursie może wziąć udział każdy. Szczególnie jest on adresowany do uczniów ze wszystkich etapów edukacyjnych, studentów i całych rodzin. Podczas finału uczestnicy konkursu stają się nauczycielami fizyki dla publiczności.

Uroczysty finał „Eksperymentu Łańcuchowego”, podczas którego wszystkie urządzenia konkursowe zostaną połączone w jeden, kilkukrotnie uruchamiany łańcuch, odbędzie się 28 maja 2016 r. w nowym budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dotychczasowe edycje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W konkursie w latach ubiegłych wzięło udział blisko pół tysiąca drużyn z całej Polski, a towarzyszyła temu kilkunastotysięczna widownia.

Polską edycję konkursu organizują: Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej we współpracy z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.lancuch.if.uj.edu.pl. Zgłoszenia są przyjmowane do 20 marca 2016 r.

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Zobacz także