Komunikat archiwalny

Spotkanie o „Żegocie” w Fabryce Schindlera

5 lutego o godz. 17:30 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4) odbędzie się spotkanie z Jackiem Dobrowolskim pt. „Stanisław Wincenty Dobrowolski i działacze krakowskiej Rady Pomocy Żydom w latach okupacji niemieckiej”. Jacek Dobrowolski jest synem szefa krakowskiej „Żegoty”, a spotkanie odbędzie się w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Walczące Miasto 1939-1945”.

Spotkanie o „Żegocie” w Fabryce Schindlera
Fot. Stanisław Dobrowolski, Kraków 1938, wł. Jacek Dobrowolski

Stanisław Wincenty Dobrowolski ps. „Stanisław” i „Staniewski” podczas okupacji niemieckiej był działaczem podziemnych struktur krakowskiej Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS- WRN).

12 marca 1943 r. został przewodniczącym utworzonej w Krakowie filii Rady Pomocy Żydom „Żegota”, która była istotnym elementem Delegatury Rządu RP na Kraj. Zadaniem „Żegoty” była pomoc na miarę możliwości ludności żydowskiej na terenie Generalnego Gubernatorstwa, zwłaszcza tym Żydom, którzy zdecydowali się przetrwać okupację poza gettem - po aryjskiej stronie.

Po zakończeniu II wojny światowej pracował w dyplomacji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W 1979 r. Instytut Yad Vashem przyznał mu tytułu i Medal Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Zmarł w 1993 r. w Warszawie.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. 
 

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Zobacz także