Komunikat archiwalny

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie

Dzisiaj, w niedzielę (14 lutego) Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do kawiarni Caffe Putto w Pałacu Krzysztofory na kolejne spotkanie z cyklu „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie”. Tym razem dzieci wysłuchają „Legendy o Panu Twardowskim”, którą przeczyta znany krakowski dziennikarz Sławomir Mokrzycki.

Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie
Fot. MHK / materiały prasowe

Najsławniejszy czarnoksiężnik Krakowa, Jan Twardowski (do tej pory trwają spory czy był postacią historyczną czy fikcyjną) pracował nad wynalezieniem kamienia filozoficznego, który umożliwiłby przemianę dowolnego metalu w złoto, odmładzał i leczył choroby. W zamian za spełnienie wszystkich życzeń, podpisał cyrograf z diabłem, któremu miał w Rzymie ofiarować duszę. Dzięki pomocy diabła, Twardowski między innymi miał usypać Pustynię Błędowską. Jak głosi legenda, na terenie dzisiejszych Skałek Twardowskiego (Zakrzówek) mistrz Twardowski prowadził szkołę magii i czarnoksięstwa. Pewnego dnia, w wyniku eksplozji laboratorium, powstały skałki, które otrzymały jego imię. Chcąc jednak przechytrzyć diabła, starannie unikał wyprawy do Rzymu. Pewnego dnia jednak trafił do karczmy nie wiedząc, że „ta karczma Rzym się nazywa” i gdy diabeł przybył tam po jego duszę, Twardowski wskoczył na koguta i wzbił się w niebo. Podobno wciąż siedzi na Księżycu i tęskni za Krakowem a jego służący w postaci pająka raz na miesiąc odwiedza Kraków, by zebrać najświeższe ploteczki.

Sławomir Mokrzycki jest na co dzień dziennikarzem zajmującym się poważnymi tematami, często bardzo trudnymi i skomplikowanymi, ale specjalnie z okazji tego spotkania zrobi wyjątek i przeczyta legendę o wielkim czarnoksiężniku − panu Twardowskim.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 14 lutego w kawiarni Cafe Putto w Pałacu Krzysztofory, skrzydło zachodnie.
 

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: MACIEJ GRZYB
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także