Komunikat archiwalny

Kiedy pojadą tramwaje

Kiedy pojadą tramwaje na Azory i Górkę Narodową?
Czy budowa nowych linii tramwajowych na północy Krakowa będzie opóźniona? Mogą to sprawić różnego rodzaju odwołania. Podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury radni wysłuchali informacji na temat budowy linii tramwajowych na Azory i Górkę Narodową. 
 

Kiedy pojadą tramwaje
Fot. Paweł Krawczyk / krakow.pl

W Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu liczą, że w marcu wydana zostanie decyzja środowiskowa dla budowy nowej linii tramwajowej Krowodrza Górka - Górka Narodowa. Jeżeli nie będzie odwołań, realizacja potrwa do 2020 r.  To termin, w którym inwestycja powinna być wykonana, aby można było rozliczyć dofinansowanie z UE. Może ono wynieść 59 proc., a nawet do 85 proc. 

Równocześnie przygotowana jest budowa linii tramwajowej z Krowodrzy Górki na Azory. W przyszłym miesiącu złożony zostanie wniosek o decyzję środowiskową. Powinna zostać wydana jeszcze w tym roku. Również do końca roku powstać ma  studium wykonalności dla projektu i zawarta umowa o jego dofinansowaniu z UE. Budowę tej linii zaplanowano na lata 2018/2019 - 2020. 

W przypadku tramwaju na Górkę Narodową, w miejscu przecięcia jej z ul. Opolską powstanie tunel samochodowy. Na poziomie 0 będzie przejeżdżał tramwaj. Powstanie też rondo dla aut, które będą skręcać z ul. Opolskiej. Tramwaj do Górki Narodowej.

Jak powiedzieli przedstawiciele ZIKiT-u planowana też jest budowa parkingów Park&Ride” przy pętli końcowej Górka Narodowa oraz w granicach pasa drogowego w rejonie pętli tramwajowej Krowodrza Górka i skrzyżowania Trasy Wolbromskiej z ul. Pachońskiego.
Ponadto radni przyjęli plan pracy komisji na 2016 rok.
 

Pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Zobacz także