Komunikat archiwalny

Poznaj zwycięskie miejskie aplikacje

Wybrać najlepsze, spośród 145 pomysłów na aplikacje ułatwiające życie w mieście było niełatwym zadaniem. Jutro (18 lutego, czwartek) podczas gali finałowej  w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa (początek o godz. 16.00) poznamy zwycięzców trzeciej edycji konkursu BIHAPI.

Poznaj zwycięskie miejskie aplikacje
Fot. bihapi.pl

Wśród zgłoszonych pomysłów wykorzystujących otwarte dane miejskie są m.in. aplikacje nawigujące po ścieżkach rowerowych, podpowiadające kiedy odbierane będą śmieci, w atrakcyjny sposób prezentujące dane statystyczne, czy pokazujące poszczególne drzewa i krzewy w mieście. Twórcom najlepszych z nich wręczone zostaną nagrody.

BIHAPI to konkurs na stworzenie nowych, innowacyjnych aplikacji na urządzenia mobilne przy wykorzystaniu otwartych danych publicznych. Otwarte dane publiczne to informacje, które zbierane są przez samorząd np. o rozkładzie kursowania komunikacji miejskiej, czy mapy z informacjami o placówkach edukacyjnych czy noclegach, a następnie udostępnianie do powszechnego wykorzystania np. przez organizacje lub przedsiębiorstwa. Do udziału w konkursie zaproszeni byli programiści, studenci, a także osoby indywidualne. Idea konkursu kładzie duży nacisk na młodych kreatywnych polskich programistów tak, aby mogli rozwijać się w Polsce przy wsparciu sektora samorządowego.

To już trzecia edycja konkursu, organizowanego przez Orange Polska przy współpracy samorządów: Warszawy, Gdańska i Poznania. W tym roku po raz pierwszy dołączyły miasto Kraków oraz województwo małopolskie. Łączna pula nagród przekracza 60 tys. zł.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: TOMASZ STANKIEWICZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także