Komunikat archiwalny

Poetka i jej Pierwszy Sekretarz - spotkanie z Michałem Rusinkiem

Dziś (18 lutego, czwartek) o godz. 18:00 zapraszamy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie – Arteteka na wyjątkowe spotkanie z Michałem Rusinkiem. Okazją do rozmowy będzie premiera książki „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. To bardzo osobisty portret poetki, jakiej do tej pory nie znaliśmy. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Poetka i jej Pierwszy Sekretarz - spotkanie z Michałem Rusinkiem
Fot. z prywatnego archiwum Michała Rusinka

Tylko jeden Autor mógł napisać o Noblistce z takim taktem, subtelnością i wnikliwością. W piętnastu latach sekretarzowania Wisławie Szymborskiej nie mogło być bowiem nic zwyczajnego. Ona – świeżo upieczona Noblistka, On – magister filologii polskiej. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, między przyznaniem a wręczeniem nagrody w 1996 roku. Został dłużej. 

Michał Rusinek opisuje codzienność i sytuacje nadzwyczajne. Opowiada jak przepisywał wiersze, odpisywał na listy, towarzyszył w przeprowadzkach i podróżach. Codzienne zakupy, wystawne przyjęcia, słynne „loteryjki” i formalne spotkania. Książka Rusinka to portret damy o niespotykanym poczuciu humoru, który pozwala zrozumieć na czym polegał fenomen poetki i w czym tkwiła istota jej uwielbianej przez czytelników poezji. 

Poetka w najnowszej książce Michała Rusinka to Wisława Szymborska, której do tej pory nie znaliśmy. To portret osoby nieprzeciętnej, która umiejętnie mówiła o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji. 

Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Wolała rozmowy ze zwykłymi ludźmi niż kongresy poetów i dyskusje z intelektualistami.  

Depresyjna. Melancholijna. Surowa w sądach o sobie i innych. Perfekcjonistka, nie znosząca rozmów o błahostkach i marnowania czasu na spotkania z ludźmi, które nic jej nie dawały oprócz, jak mówiła, pustych kalorii. 

Po Noblu powtarzała, że zrobi wszystko, żeby nie stać się osobistością, lecz pozostać osobą. Kiedyś rozpoznał ją taksówkarz i powiedział: „To dla mnie zaszczyt wieźć taką osobliwość”. Trochę racji miał: była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku.

Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także