Komunikat archiwalny

Pokaz filmów Krzysztofa Kieślowskiego w Kinie pod Baranami

Kino pod Baranami oraz Krakowski Festiwal Filmowy zapraszają na wyjątkowy pokaz filmowy upamiętniający 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Pokaz odbędzie się 15 marca o godz. 18:00. W programie znalazły się dwa filmy reżysera: „Gadające głowy” oraz „Amator”. Wydarzenie uświetni swoją obecnością Jerzy Stuhr, a spotkanie z nim poprowadzi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Pokaz filmów Krzysztofa Kieślowskiego w Kinie pod Baranami
Fot. kadr z filmu "Amator" / materiały prasowe

13 marca mija 20 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich reżyserów. Autor trylogii „Trzy kolory”, „Podwójnego życia Weroniki” czy „Dekalogu”, laureat wielu prestiżowych nagród, pozostawił po sobie bogaty dorobek filmowy, zarówno w dziedzinie kina fabularnego, jak i dokumentalnego. Podczas wydarzenia w Kinie Pod Baranami zostaną zaprezentowane dwa filmy: „Gadające głowy”, ostatni zrealizowany przez Kieślowskiego dokument oraz „Amator”, jedna z pierwszych produkcji fabularnych w filmografii reżysera.

Projekcji filmów będzie towarzyszyło spotkanie z Jerzym Stuhrem, współautorem dialogów i odtwórcą głównej roli w „Amatorze”, który wystąpił także w innych dziełach reżysera, a po śmierci Kieślowskiego zrealizował „Duże zwierzę” na podstawie jego scenariusza. Rozmowę z Jerzym Stuhrem poprowadzi Krzysztof Gierat.

Wtorkowy wieczór w Kinie pod Baranami zapowiada retrospektywę filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego, która odbędzie się podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (29 maja - 5 czerwca 2016). W specjalnym cyklu zostanie zaprezentowanych kilkanaście nowatorskich filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Kieślowskiego w latach 70., w tym uhonorowane Grand Prix KFF „Z punktu widzenia nocnego portiera”, „Siedem kobiet w różnym wieku”, „Szpital” oraz „Pierwsza miłość”.

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: SZYMON WACHAL
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także