Komunikat archiwalny

Święto z zielonym blaskiem w Krakowie

Co mają wspólnego TAURON Arena Kraków, Kładka Bernatka i Wiadukt na ulicy Lipskiej z Koloseum w Rzymie, Bazyliką Sacré-Coeur w Paryżu czy Pomnikiem Chrystusa w Rio de Janeiro? Słowem kluczem jest kolor zielony: Kraków znalazł się w szerokim gronie miast, które 17 marca wezmą udział w projekcie Global Greening z okazji Dnia Świętego Patryka i podświetlą swoje znane obiekty na narodowy kolor Irlandii.

Święto z zielonym blaskiem w Krakowie
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Dzień Świętego Patryka, czyli narodowe święto Irlandii, jest obchodzony na całym świecie: od Sydney, przez Tokio, aż po Nowy Jork organizowane są różne festiwale, a znane obiekty podświetlane są na zielono. W obchodach Dnia Świętego Patryka od lat bierze udział również Polska. W tym roku organizowany po raz pierwszy Festiwal Świętego Patryka skupi wydarzenia odbywające się w różnych zakątkach naszego kraju. Oprócz Krakowa, w projekcie wezmą udział: Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Lublin, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce.

Festiwal Świętego Patryka

70 milionów osób na całym świecie ma irlandzkie korzenie, a 36 milionów z nich mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jednak aby świętować Dzień Świętego Patryka, nie trzeba być Irlandczykiem! Polska zawsze dołącza do obchodów, a w tym roku organizuje więcej wydarzeń niż kiedykolwiek wcześniej.

Otwierając pierwszą edycję Festiwalu Świętego Patryka Ambasador Irlandii Gerard Keown powiedział: „Dzień Świętego Patryka to prezent, jaki Irlandia podarowała światu. W tym dniu, który świętujemy wraz z wieloma naszymi przyjaciółmi na całym świecie, każdy może poczuć się Irlandczykiem. Jestem zachwycony, że tak wiele miast w całej Polsce dołączy do tegorocznych obchodów. Podświetlenie na zielono najbardziej znanych obiektów w Polsce pokazuje siłę przyjaźni pomiędzy Irlandią a Polską”.

Kalendarz wydarzeń odbywających się w całej Polsce z okazji Dnia Świętego Patryka znajduje się na stronie Ambasady Irlandii oraz fanpage’u na Facebooku. Używając hashtaga #swPatryk można śledzić najświeższe informacje o Festiwalu na Twitterze.

#GoGreen4PatricksDay

W obchodach Dnia Świętego Patryka może wziąć udział każdy podświetlając na zielono dom, biuro lub zakładając zielony strój i publikując swoje zdjęcie oznaczone hashtagiem #GoGreen4PatricksDay na Twitterze lub Facebooku. W ubiegłym roku 17 marca #GoGreen4PatricksDay był najczęściej używanym hashtagiem na świecie! „Zazielenić” można wszystko, tak więc zapraszamy do zabawy. Sprawmy, aby tegoroczna edycja projektu Global Greening była większa i wspanialsza niż kiedykolwiek.

Relacje polsko-irlandzkie

Relacje polsko-irlandzkie są bardzo dynamiczne i cały czas się rozwijają. W 2015 roku wymiana handlowa pomiędzy Polską a Irlandią wzrosła o 23% i osiągnęła wartość 2,9 miliardów euro rocznie. Połączenia pomiędzy Polską a Irlandią też mają się doskonale – w ostatnim roku liczba podróży lotniczych wzrosła o 10% do ponad 800 tysięcy rocznie. Co tydzień odbywa się 55 lotów z Dublina, Shannon i Cork do 11 polskich miast.

Irlandia i Polska są partnerami w Unii Europejskiej, którzy mają podobne poglądy na wiele spraw i współpracują ze sobą na wielu płaszczyznach. Więzi międzyludzkie pomiędzy Irlandią a Polską są silniejsze niż kiedykolwiek, a społeczność Polaków w Irlandii odgrywa istotną rolę w ich zacieśnianiu. W Irlandii mieszka około 150 000 Polaków, a polski jest najczęściej używanym językiem obcym na Zielonej Wyspie. Aby pokazać pozytywny wkład, jaki polska społeczność wnosi w życie kraju, w marcu 2015 roku rząd Irlandii zorganizował Festiwal Polska Éire, którego druga edycja planowana jest na maj tego roku.

10 faktów na temat Dnia Świętego Patryka – narodowego święta Irlandii

  1. Święty Patryk jest patronem Irlandii, a Dzień Świętego Patryka obchodzony jest 17 marca.
  2. W V wieku Patryk nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo, a trójlistnej koniczyny używał, aby objaśniać dogmat Trójcy Świętej.
  3. Legenda głosi, że Święty Patryk przepędził węże z Irlandii.
  4. Zielony jest kolorem Irlandii, ale to kolor zwany „niebieskim św. Patryka” występuje na sztandarze Prezydenta Irlandii.
  5. Z okazji Dnia Świętego Patryka w całej Irlandii odbywają się parady. Największa z nich jest organizowana w Dublinie.
  6. Na całym świecie Dzień Świętego Patryka jest obchodzony przez liczącą 70 milionów osób irlandzką diasporę oraz wielu przyjaciół Irlandii za granicą.
  7. Boston był miastem, w którym w 1737 roku odbyła się pierwsza parada. Teraz największe parady odbywają się co roku w Nowym Jorku.
  8. Co roku 17 marca Premier Irlandii wręcza wazę z koniczyną Prezydentowi Stanów Zjednoczonych w Białym Domu.
  9. Z okazji Dnia Świętego Patryka na zielono podświetlane są znane obiekty na całym świecie, takie jak Wieża Eiffla, Piramidy w Egipcie, Opera w Sydney i Empire State Building.
  10. Z okazji Dnia Świętego Patryka wiele osób ubiera się na zielono i przypina koniczynę do stroju.

Pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także