Komunikat archiwalny

Kraków w Budapeszcie – wystawa w Muzeum Historii Budapesztu

W piątek 18 marca, na zamku w Budapeszcie, otwarta została wystawa „Na wspólnej drodze. Budapeszt i Kraków w średniowieczu”. W otwarciu wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który przebywa z oficjalną wizytą na Węgrzech. Ekspozycja, przygotowywana od ponad 4 lat wspólnymi siłami Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Historii Budapesztu, będzie pokazywać historię i rozwój tych dwóch środkowoeuropejskich miast. Poprzez pokazanie podobieństw i różnic w ich rozwoju, zobrazowane zostały procesy, które kształtowały miejskość obu ośrodków.

Kraków w Budapeszcie – wystawa w Muzeum Historii Budapesztu
Fot. plakat

Na wystawie prezentowane będą najważniejsze obiekty związane z dziejami obu miast w średniowieczu, z ich lokacją, kształtowaniem i rozwojem. Z Krakowa do Budapesztu pojechały obiekty m.in. z Muzeum Katedralnego, Fundacji XX. Czartoryskich, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego czy Muzeum Diecezjalnego.

Wystawa jest owocem już niemal pięcioletniej współpracy dwóch muzeów, obu stanowiących w swoich miastach, ale i krajach czołówkę największych i najczęściej odwiedzanych muzeów. Wcześniej, w 2012 r. w ramach tej współpracy w Budapeszcie prezentowana była wystawa „Tajemnice skrywane pod ziemią - dotknąć historii”. Zaś kontynuacją obecnej wystawy będzie analogiczne przedsięwzięcie w Krakowie w 2017 r.

Dla Muzeum Historycznego Miasta Krakowa to część szerszych kontaktów z muzeami miejskimi w regionie. Dzięki współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Lipska mogliśmy oglądać wystawę „W nurtach historii”, z wypożyczonym z Lipska siodłem, na którym swój ostatni bój zakończył książę Józef Poniatowski. Odbyły się również liczne wystawy organizowane wspólnie z Muzeum Wschodniosłowackim w Koszycach. Innymi aspektami działalności międzynarodowej MHK są wymiany stażowe z muzeami miejskimi ze Lwowa czy Magdeburga.

Wystawa na zamku w Budapeszcie będzie otwarta od 18 marca do 24 lipca. Patronat nad wystawą objęli prezydenci Polski i Węgier.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie www.mhk.pl/wystawy.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także