Komunikat archiwalny

„Przystanek Emaus 2016” - warsztaty dla dzieci w Lany Poniedziałek

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w Poniedziałek Wielkanocny na doroczne wydarzenie "Przystanek Emaus 2016". Już 28 marca w godz. 10.00–18.00 w Domu Zwierzynieckim przy ul. Królowej Jadwigi 41.

„Przystanek Emaus 2016” - warsztaty dla dzieci w Lany Poniedziałek
Fot. MHK / materiały prasowe

Tradycja zwierzynieckiego Emaus wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to w drugi dzień Świąt Wielkanocnych odbywała się religijna procesja z Krakowa do wsi Zwierzyniec. Tam organizowany był odpust, a atrakcją były kramy z wymyślnymi zabawkami. Obecnie święto to różni się znacznie od tego sprzed lat.

Jak wyglądały te uroczystości dawniej? Jakie zabawki można było nabyć na kiermaszu? Dlaczego na straganach można było kupić figurki Żydów? Jak skonstruować drzewko życia? Można się tego dowiedzieć, przychodząc w Poniedziałek Wielkanocny do Domu Zwierzynieckiego. Tego dnia odbędą się po raz kolejny warsztaty dla dzieci, podczas których najmłodsi własnoręcznie wykonają dawne zabawki odpustowe. Dorośli natomiast będą mogli przypomnieć sobie Emaus sprzed lat, zobaczyć film dokumentalny "Krakowskie tradycje: Emaus na Zwierzyńcu", zwiedzić wystawę plenerową poświęconą tradycyjnym pamiątkom emausowym, wystawę stałą "Mieszkanie przedmiejskie" i wystawę czasową "Zwierzyniec zaprasza: Dębniki", a także zakupić wydawnictwa w promocyjnej cenie w muzealnym sklepiku oraz wyroby rzemiosła artystycznego na kramach muzealnej uliczki emausowej.

Serdecznie zapraszamy również do udziału w III Konkursie na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe, który zostanie rozstrzygnięty właśnie tego dnia.

W programie:

  • 10.00–18.00 – zwiedzanie wystaw: "Zwierzyniec zaprasza: Dębniki", "Tradycja emausowa" oraz "Mieszkanie przedmiejskie"
  • od 10.00 o każdej pełnej godzinie – projekcja filmu dokumentalnego "Krakowskie tradycje: Emaus na Zwierzyńcu"
  • 11.00–15.00 – warsztaty dla dzieci: "Zabawki emausowe"
  • 13.00 i 15.00 – "Pożegnanie z Dębnikami" – oprowadzanie po wystawie "Zwierzyniec zaprasza: Dębniki" w ostatnim dniu ekspozycji
  • 10.00–18.00 – wystawa konkursowych drzewek emausowych
  • 12.00 – ogłoszenie wyników Konkursu na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe

 

Przystanek Emaus 2016 - plakat

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także