Komunikat archiwalny

Kraków przykuwał uwagę w Cannes

Kolejne Targi Inwestycji i Nieruchomości MIPIM już za nami. Podczas tegorocznej wizyty w Cannes delegacja naszego miasta, na czele z Elżbietą Koterbą, Zastępcą Prezydenta Krakowa ds. Rozwoju Miasta, odbyła 67 spotkań biznesowych. Stoisko Krakowa odwiedzili przedstawiciele kilkudziesięciu firm i instytucji. Jednym z gości był także wicepremier Mateusz Morawiecki.

Kraków przykuwał uwagę w Cannes
Fot. Urząd Miasta Katowice

Główne działania promocyjne Krakowa na targach skupione były na wielkich projektach strategicznych: Kraków – Nowe Miasto, Kraków – Balice oraz Kraków – Nowa Huta Przyszłości. To właśnie ten ostatni spotkał się z wielkim zainteresowaniem ze strony wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Projekt ten bowiem zakłada stworzenie nowej jednostki urbanistycznej w sposób zapewniający kompleksową rewitalizację terenów poprzemysłowych na poziomie infrastrukturalnym, funkcjonalnym i społecznym oraz zagospodarowanie obszaru w sposób podnoszący atrakcyjność dzielnicy dla inwestorów, społeczności miasta i gminy Kraków oraz turystów.

Formuła MIPIM nastawiona jest przede wszystkim na kreowanie w środowisku biznesowym mocnej, stabilnej i konkurencyjnej marki Krakowa jako miasta atrakcyjnego inwestycyjnie. Atrakcyjność gospodarczą stolicy Małopolski mocno podkreśliła obecność krakowskich firm deweloperskich, które zgłosiły chęć współpracy z Krakowem w trakcie targów MIPIM. W ramach tegorocznej edycji podwystawcami miasta byli reprezentanci dwóch spółek z branży deweloperskiej: INTER-BUD Developer Spółka z o.o. Sp. k. oraz Treimorfa Project Sp. z o.o. Dzięki tym podejmowanym wspólnie z krakowskim biznesem działniom promocyjnym możliwe było zaprezentowanie Krakowa jako miasta z dużym potencjałem gospodarczym oraz lidera rozwoju obszaru Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak co roku prezentowana była również miejska oferta inwestycyjna, dostępna także na stronie internetowej Magicznego Krakowa, w zakładce Biznes. Miasto przedstawiło m.in. oferty dotyczące budowy ośrodków sportowych (Centrum sportu i rekreacji przy ulicy Eisenberga), a także adaptacji fortów (m.in. Fort 48 a „Mistrzejowice”, Fort 50 „Prokocim”). Prezentowane były też działki pod zabudowę komercyjną, m.in. działki przy ul. Czyżówka, ul. Radzikowskiego czy ul. Powstańców. Uwagę potencjalnych inwestorów zwróciły przede wszystkim propozycje związane z wielkimi projektami strategicznymi, w tym Kraków – Nowe Miasto z możliwością, zgodnie ze Studium, realizacji zabudowy wysokościowej.

Miasto przyjmowało gości na własnym, niemal sześćdziesięciometrowym, stoisku w prestiżowej części wystawowej Palais de Festivals - Riviera Hall. Stoisko Krakowa odwiedzili przedstawiciele kilkudziesięciu firm i instytucji. Delegacja naszego miasta, na czele z Elżbietą Koterbą, Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Miasta, odbyło 67 spotkań biznesowych. Do szczególnie interesujących zaliczyć należy spotkania z firmą Crystal Lagoons dotyczące inwestycji w Przylasku Rusieckim, z firmą Arizona Asset Management odnośnie rynku hotelowego, dotyczące projektu Kraków-Nowe Miasto z firmą SUD. Obiecująco również przebiegały rozmowy z firmą Bouygues Immobilier odnośnie projektu Kraków – Nowa Huta Przyszłości oraz realizacji inwestycji transportowych w mieście, w tym metra, a także dotyczące rozwoju powierzchni biurowej i mieszkaniowej z firmą IZKA Reit. Miały także miejsce liczne wizyty kurtuazyjne, w tym spotkanie z delegacją Frankfurtu, na czele z Peterem Feldmanem, prezydentem tego miasta partnerskiego Krakowa, wizyta przedstawiciela Miasta Malmö – Tomasa Peterssona oraz spotkania z przedstawicielami innych, obecnych na targach MIPIM, miast polskich, w tym z Warszawą, Poznaniem czy Katowicami.

Targi Inwestycji i Nieruchomości MIPIM w Cannes są najważniejszą i najbardziej prestiżową imprezą targową tego typu w Europie. Gromadzą przedstawicieli najpoważniejszych firm branży inwestycyjnej, rynku nieruchomości, biur architektonicznych, pism branżowych, miast i regionów z całego świata. Według wstępnych szacunków, tegoroczne targi zgromadziły ponad 20.000 uczestników z 90 krajów.

Pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także