Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Posłuchali o MCK

Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Ochrony Zabytków radni wysłuchali informacji na temat działalności i planów funkcjonowania Międzynarodowego Centrum Kultury.

Międzynarodowe Centrum Kultury to instytucja kultury założona w 1991 roku w kamienicy „Pod Kruki” przy Rynku Głównym. Jej działalność skupia się na wielowymiarowym podejściu do dziedzictwa kulturowego. Hasła wywoławcze instytucji to: dorobek cywilizacji europejskiej, wielokulturowość Europy Środkowej, tożsamość i pamięć historyczna, dialog kultur i społeczeństw, ochrona zabytków, polityka kulturalna, fenomen miasta historycznego, a także geneza i rozwój nowoczesnej sztuki. Dyrektorem MCK jest prof. Jacek Purchla.

MCK zainaugurowało działalność 29 maja 1991 r. podczas odbywającej się w Krakowie Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), na której po raz pierwszy po upadku Żelaznej Kurtyny przedstawiciele państw Wschodu i Zachodu debatowali o sprawach kultury i dziedzictwa. MCK było pierwszą instytucją kultury nowej generacji założoną w Polsce – z inicjatywy pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego.

MCK działa na dwóch płaszczyznach, kierując swój przekaz z jednej strony do lokalnej publiczności i turystów, którzy są głównymi odbiorcami wystaw i programów edukacyjnych, ale przede wszystkim do wyspecjalizowanych instytucji, badaczy, ekspertów i polityków, którzy na forum międzynarodowym tworzą strategie wobec kultury i dziedzictwa.

MCK jest narodową instytucją kultury o charakterze naukowo-badawczym, edukacyjnym i informacyjnym. Działający w jej strukturach Instytut Dziedzictwa Europejskiego we współpracy z zagranicznymi partnerami realizuje międzynarodowe projekty badawcze, organizuje konferencje i seminaria będące wynikiem międzynarodowej aktywności, prowadzonych badań i gromadzonej przez lata wiedzy, a także prowadzi jedną z najnowocześniejszych specjalistycznych bibliotek z zakresu dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Działalność edukacyjna obejmuje towarzyszące wystawom programy dla dzieci i młodzieży, autorskie projekty dla szkół, międzynarodowe kursy letnie, seminaria badawcze i studia podyplomowe. Wielojęzyczne książki i albumy wydawane nakładem MCK pozwalają dotrzeć nie tylko do polskich, ale też zagranicznych czytelników, natomiast program wystawienniczy Galerii MCK zaznajamia publiczność z szerokim spektrum światowej sztuki i architektury.

Organizowane przez MCK w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury wystawy przybliżają publiczności najistotniejsze zjawiska ze świata sztuki i architektury, zwłaszcza XIX i XX w. Program Galerii MCK skupia się na dorobku kultur Europy Środkowej, ale organizowane są również wystawy sztuki europejskiej, a także reprezentującej inne kontynenty, m.in. Amerykę, Azję i Australię.

MCK to również organizator konferencji. Ich tematyka oscyluje wokół zagadnień związanych z szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym. Wiele z nich realizowana jest we współpracy z zagranicznymi organizacjami i instytucjami partnerskimi, a także instytutami kultury i placówkami dyplomatycznymi. Odbywają się nie tylko w przestrzeniach kamienicy „Pod Kruki”, ale także za granicą, m.in. w Barcelonie, Sankt Petersburgu czy Jerozolimie.

Szczególnie zainteresowana działaniem MCK była radna Katarzyna Pabian, która miała kilka pytań. Pytała czy biblioteka MCK jest otwarta dla mieszkańców, czy tylko dla turystów oraz czy sala konferencyjna jest wynajmowana podmiotom zewnętrznym. Na oba pytania odpowiedź była twierdząca.

Ponadto komisja pozytywnie zaopiniowała przeznaczenie gminnego lokalu użytkowego usytuowanego w budynku wspólnotowym położonym przy ul. Kalwaryjskiej 48 w Krakowie, do wynajęcia w trybie aukcji celowej, z przeznaczeniem na galerię sztuki

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-04-27
Data aktualizacji: 2016-04-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź