Komunikat archiwalny

XII Dni Izraela w Krakowie

Od 14 do 22 maja w Krakowie potrwają XII Dni Izraela. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Dni Izraela oraz Bliskowschodnie Koło Naukowe działające przy Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego ma na celu przybliżenie mieszkańcom Krakowa izraelską mieszankę kultur - żydowskiej, arabskiej, druzyjskiej i wielu innych.

XII Dni Izraela w Krakowie
Fot. materiały prasowe

Na wydarzenia XII Dni Izraela składać się będą m.in. spektakle teatralne w teatrze Barrakah, spotkanie z dziennikarzem Marcinem Gutowskim, warsztaty kulinarne w restauracjach Hamsa i Hummus Amamamusi, kolacja szabatowa, a także wykłady.

Wśród prelegentów są m.in. dr Liora Hendelman-Baavur (Uniwersytet w Tel Awiwie), dr Gada Yaira (Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie), Nili Amit (Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie, Uniwersytet Warszawski, Collegium Civitas), Matana Sheif (Żydowski Instytut Historyczny), dr Ewa Węgrzyn (Instytut Judaistyki UJ), dr hab. Przemysław Turek (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ).

Akademicki charakter wydarzenia podkreśli IV Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja naukowa pt. "Izrael w Kalejdoskopie".

Dni Izraela w Krakowie zostały zapoczątkowane w 2004 roku, a ich pomysłodawcą był Jonathan Ornstein (wtedy wykładowca języka hebrajskiego w Katedrze Judaistyki UJ, dziś dyrektor JCC Kraków). Wraz ze studentami judaistyki udało się mu zorganizować wydarzenie, które poprzez szereg warsztatów i wykładów oraz spotkań z gośćmi przybliżało kulturę i historię Izraela.

Od 2013 roku, po kilkuletniej przerwie, pomysł został reaktywowany przez Sekcję Kultury Żydów Bliskowschodniego Koła Naukowego UJ działającego przy Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Udało się zaangażować do współpracy także Koło Naukowe Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Sekcję Bliskowschodnią Koła Naukowego Porównawczych Studiów Cywilizacji.

Patronat nad tym wydarzeniem objęła Ambasada Izraela w Polsce.

Szczegóły na stronie internetowej wydarzenia na Facebooku.

Dni Izraela 2016 - 1

Dni Izraela 2016 - 2

Kalejdoskop - program konferencji [pdf]

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także