Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ruch na Rynku w centrum zainteresowania

Posiedzenie Komisji Promocji i Turystyki zdominowała dyskusja o meleksach. Radni rozmawiali też o dorożkach, ogródkach kawiarnianych oraz ruchu pojazdów na Rynku Głównym.

- Od 1 lipca 2015 r. wstrzymane jest wydawanie zezwoleń na przejazd pojazdów wolnobieżnych z napędem elektrycznym na Rynku Głównym. Jeśli chodzi o dorożki, to organizowane są przetargi, naprzemiennie na dni parzyste i nieparzyste wydanych jest po 18 uprawnień. Umowy obowiązują od 2016 do 2018 r. – mówił Tomasz Popiołek, Dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych. Na sezon letni w tym roku podpisano umowy na 53 ogródki kawiarnianie w Rynku Głównym. Na Rynku jest też 10 stoisk kwiaciarek. Umowa dzierżawy trwa do 31 sierpnia 2020 roku, czynsz dzierżawny wynosi 2160 zł.

- W Krakowie jest obecnie 198 meleksów, ale nie obsługują one tylko ścisłego centrum, ale również Kazimierz i Zabłocie  – mówił Grzegorz Kompa z Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Pojazdów Ekologicznych. Dowodził, że audyt przeprowadzony przez zewnętrzną firmę wykazał niewiele kolizji z udziałem meleksów, na które powołują się władze miasta w sporze, ile pojazdów miałoby docelowo wozić turystów. – Jeśli teraz nie podejmiemy działań porządkujących sytuację z meleksami, to niedługo może okazać się, że do Krakowa przyjeżdżać będzie coraz mniej turystów. Już teraz płyną sygnały z różnych miejsc, że bałagan związany z meleksami w centrum miasta jest zauważany w innych miastach – mówił Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Natomiast jeśli chodzi o wjazd na Rynek Główny pojazdów to zmniejszony zostanie tonaż pojazdów mogących wjechać na płytę do 7,5 tony (obecnie jest to 10 ton). Maksymalnie jest też ograniczone wydawanie zezwoleń na okaziciela do wjazdu na Rynek Główny. Natomiast całkowicie odrzucony ze strony przedsiębiorców oraz firm transportowych odrzucony został postulat, by skrócić godziny, w których można wjeżdżać na płytę Rynku w celu zaopatrzenia znajdujących się tu lokali.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-05-16
Data aktualizacji: 2016-05-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź