Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Projekty IdA, czyli jak zdobyć doświadczenie w Niemczech i odnieść sukces zawodowy w Polsce

Wszystko zaczęło się w 2008 roku w Niemczech, gdzie ruszyły projekty IdA- Integration durch Austausch. Miały one na celu pomoc osobom, mającym trudności z odnalezieniem się na rynku pracy, poprzez umożliwienie im zdobycia doświadczeń zawodowych w innym kraju Unii Europejskiej. Wyjeżdżając tam, nie tylko poznajemy odmienną kulturę, lecz także odkrywamy siebie – własne aspiracje, dążenia, możliwości. Wychodzimy poza strefę komfortu i uczymy się przekraczać swoje ograniczenia.

Na stronie www.ida.de można znaleźć wypowiedzi osób, którym wyjazd na zagraniczne praktyki pozwolił wyrwać się z marazmu i rozpocząć nowe życie. Z osób niepewnych siebie, mających poczucie, że na rynku pracy nie ma dla nich miejsca, stali się cenionymi pracownikami. Były wśród nich osoby z różnymi trudnościami – zmagające się z chorobą czy niepełnosprawnością, samotnie wychowujące dzieci.

Teraz projekty mobilności ponadnarodowej w ramach Programu IdA są realizowane także w Polsce. Udział w projekcie umożliwia młodym ludziom, mającym trudność ze znalezieniem zatrudnienia, „wyrwanie się” z często niesprzyjającego środowiska, poszerzenie horyzontów, wzmocnienie swoich kompetencji.

Projekt realizowany przez Instytut InBIT we współpracy z niemiecką Fundacją SBH Südost, skierowany jest do osób do 35. roku życia, pozostających bez zatrudnienia i nie uczących się w systemie dziennym.

Osoby, zgłaszające się do projektu, otrzymują indywidualne wsparcie mentora, który pomaga im określić kierunek kariery i wyznaczyć cel zawodowy oraz wspiera w pokonaniu obaw i trudności. Przygotowują się także językowo do zagranicznych praktyk, uczestnicząc w intensywnym, bezpłatnym kursie języka niemieckiego, prowadzonym w znacznej części przez native speakerów. Podczas warsztatów i szkoleń zdobywają kompetencje w zakresie pracy z klientem i negocjacji, gdyż te umiejętności są aktualnie bardzo poszukiwane na rynku pracy.

Kolejnym etapem udziału w Projekcie jest wyjazd na praktyki, podczas którego uczestnikom towarzyszy mentor. Praktyki odbywają się w Lipsku i Dreźnie - zabytkowych, atrakcyjnych turystycznie miastach, dzięki czemu zdobywanie doświadczeń zawodowych można połączyć ze zwiedzaniem i programem kulturalnym.

Uczestnicy wrócą z praktyk z komunikatywną znajomością języka niemieckiego, nowym doświadczeniem, świetnym punktem w CV - a przede wszystkim z wiarą w siebie i odwagą w podejmowaniu wyzwań. Po wyjeździe za granicę i odnalezieniu się w  obcym kraju, udział w procesach rekrutacyjnych czy rozpoczęcie nowej pracy nie będzie wiązało się ze stresem i lękiem.

Uczestnicy projektu nie zostaną pozostawieni sami sobie. W ostatniej fazie  projektu mogą liczyć na wsparcie mentora, a także pośrednika pracy. Ponadto ich zatrudnienie będzie można poprzedzić płatnym stażem, który zwiększy szansę na uzyskanie atrakcyjnego zatrudnienia.      

Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie, skontaktuj się z krakowskim oddziałem Instytutu InBIT: ul. Szlak 8a/5, 31-161 Kraków, tel.:12 626 00 95, e-mail: praktykiwniemczech@inbit.pl.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.praktykiwniemczech.inbit.pl.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-05-18
Data aktualizacji: 2016-05-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź