Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Trwa Integracyjny Tydzień [WIDEO]

We wtorek (31 maja) rozpoczął się XVII Tydzień Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z Wzajemnością – Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych”. Wydarzenie potrwa do 6 czerwca. Uroczystą inaugurację z udziałem władz Miasta i Województwa Małopolskiego zaplanowano na godz. 12.40 na Rynku Głównym w Krakowie. W tym roku imprezy w ramach Tygodnia odbędą się również w Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Wadowicach i Olkuszu.

W programie pierwszego dnia imprezy na Rynku Głównym (od godz. 10) znalazły się m.in.: występy artystyczne na scenie, prezentacja prac plastycznych osób niepełnosprawnych, sesja zdjęciowa w strojach bajkowych, turniej gier planszowych, plener malarski i rywalizacja w wioślarstwie halowym (UKS Salwator). Gwiazdą wieczoru będzie zespół Kraków Street Band.

Integracyjny Dzień Sportu, festyn „Kolorowy zawrót głowy” z okazji Dnia Dziecka, zwiedzanie ekspozycji, pokazy filmowe, warsztaty kultury japońskiej i sztuki walki judo, koncerty, zawody pływackie i wspinaczkowe - to tylko część pozostałych wydarzeń w ramach XVII Tygodnia Osób Niepełnosprawnych.

Tydzień Osób Niepełnosprawnych jest corocznym przedsięwzięciem o charakterze integracyjnym, organizowanym przez Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy współpracy organizacji pozarządowych z terenu całej Małopolski. Patronują mu Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

To dni podczas, których osoby niepełnosprawne rywalizują w różnych dyscyplinach sportowych – pływaniu, bieganiu, piłce nożnej, tenisie stołowym, wioślarstwie halowym, kajakarstwie, czy wspinaczce.  Prezentują swoje osiągnięcia artystyczne – wokalne, taneczne, teatralne, które są nie mniejsze niż ich pełnosprawnych rówieśników. Wspólnie poznają historię Krakowa, jego zabytki i eksponaty zgromadzone w muzeach, poznają nasze miasto od strony kultury – teatry, kina, wystawy. Udowodniają po raz kolejny, że Kraków to  nie tylko kulturalna stolica Polski, ale również miasto tolerancji, popierające ideę integracji i otwarte na trudną tematykę niepełnosprawności.

- Chcemy, aby Tydzień Osób Niepełnosprawnych trafił do jak najliczniejszej grupy odbiorców tak, aby idea integracji i społeczeństwa, w którym każdy może realizować swoje pasje, stawała się faktem – mówi Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych Bogdan Dąsal.

Program [pdf]

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-05-23
Data aktualizacji: 2016-05-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź