Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Uporządkowana przestrzeń

Co przyniesie ustawa krajobrazowa? Czy wspólnoty mieszkaniowe będą musiały usuwać ogrodzenia? I jakie będą kary za niedostosowanie się do przepisów? To tylko niektóre z pytań, jakie padały ze strony radnych podczas posiedzenia Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska.

Uchwalona przez Sejm 24 kwietnia br. tzw. ustawa krajobrazowa zmusiła samorządy do opracowania programów i koncepcji sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Sporządzona przez Biuro Planowania Przestrzennego „uchwała krajobrazowa” docelowo określi nie tylko warunki i zasady sytuowania reklam, małej architektury i ogrodzeń w mieście, ale także wskaże termin dostosowania istniejących reklam i ogrodzeń do nowych przepisów. — Określenie jednolitych zasad porządkowania przestrzeni miasta oraz konsekwentne dążenie do ich realizacji ma doprowadzić do zespolenia poszczególnych obszarów miasta i poprawy jego estetyki — mówiła Barbara Stawarz z Biura Planowania Przestrzennego UMK.

Radni mieli wiele pytania odnośnie kształtu proponowanego projektu uchwały. Michała Drewnickiego interesowało, w jaki sposób będą egzekwowane przepisy nowej uchwały. – Ustawa mówi, że jest coś takiego, jak oplata reklamowa, jednak by ta opłata mogła istnieć, musi zostać stworzona i przyjęta przez Radę Miasta „uchwała krajobrazowa”. Do tego dokumentu będzie można uchwalić cennik, co wynika z ordynacji podatkowej  – dodała Barbara Stawarz. Z kolei radny Józef Jałocha pytał o likwidacje ogrodzeń przy budynkach wielorodzinnych. – Rok 2021 jest to termin dostosowania. Na ogół powinno być tak że, wspólnoty powinny się dostosować i usunąć ogrodzenia. Jednak zapewniam, że nikt nakazów rozbiórki nie będzie wystawiał, chodzi o to, by zmienić myślenie i stworzyć świadomość społeczną, że nie sprzyja to dobrym relacjom w mieście – tłumaczyła Barbara Stawarz.

Konsultacje w sprawie projektu uchwały krajobrazowej będą prowadzone do 10 czerwca. Według radnych jest to termin zdecydowania za krótki. Dlatego Wojciech Wojtowicz zaproponował wystosowanie wniosku do prezydenta o przedłużenie terminu konsultacji społecznych. Wszelkie potrzebne informacje na temat wyglądu i zasad koncepcji „uchwały krajobrazowej” znajdują się na stronie www.krakow.pl/uchwalakrajobrazowa, a w Miejskim Centrum Dialogu przy ul. Brackiej 10 można obejrzeć wizualizację proponowanego projektu.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-05-24
Data aktualizacji: 2016-05-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź