Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Praca w Krakowie

O sytuacji krakowskiego rynku pracy oraz sposobach aktywizacji zawodowej i promocji zatrudnienia rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa.

„Programu Promocji Zatrudnienia, Aktywizacji Zawodowej na lata 2016-2020 w Gminie Miejskiej Kraków”, który przedstawił Waldemar Jakubas, zastępca dyrektora Grodzkiego Urzędu Pracy, zakłada trzy główne cele:

  • rozwój edukacji ukierunkowanej na rynek pracy,
  • aktywizację rynku pracy miasta Krakowa,
  • integrację zawodową i społeczną osób bezrobotnych.

Dostosowanie kierunków kształcenia szkół i placówek kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy to jedno z kluczowych zadań. Widoczny jest spadek liczby rejestrujących się absolwentów szkół zawodowych. A zarazem, jest duże zapotrzebowanie na specjalistów zawodu i rzemieślników. Dlatego ze środków unijnych prowadzony jest od kilku lat projekt wspierania szkół i placówek zawodowych w unowocześnianiu bazy dydaktycznej. Dodatkowo w programie promocji zatrudnienia i aktywizacji znalazło się także wspieranie rozwoju podmiotów gospodarczych funkcjonujących na lokalnym rynku pracy. Zainteresowaniem cieszy się m.in. dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej w ramach projektu „Aktywizacja osób w wieku 30 lat i więcej pozostających bez pracy na terenie Gminy Miejskiej Kraków (II), Kierunek – Praca”, współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej przyznane zostanie 280 osobom bezrobotnym, spełniającym kryterium dostępu do projektu:

  • osoby długotrwale bezrobotne (pozostające bez pracy, gotowe do podjęcia pracy i aktywnie poszukujące zatrudnienia przez co najmniej 12 miesięcy),
  • osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności,
  • osoby posiadające wykształcenie: podstawowe, gimnazjalne, ponadgimnazjalne – szkoła zawodowa, liceum, technikum,
  • osoby powyżej 50. roku życia.

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 21 000 zł. Nabory wniosków o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej odbywać się będą w sposób cykliczny tj. od 1 do 15 dnia każdego miesiąca, począwszy od kwietnia do czasu wyczerpania dostępnej w ramach projektu puli środków (informacje na stronie internetowej www.gupkrakow.pl oraz na tablicach ogłoszeniowych w siedzibie Urzędu).

Dodatkowym wsparciem finansowym osób podejmujących działalność gospodarczą są dotacje, czy fundusz poręczeń. Osoby niepełnosprawne, które chcą otrzymać zatrudnienie lub rozpocząć działalność mogą skorzystać jeszcze ze środków PFRON przeznaczonych na finansowanie usług i instrumentów rynku pracy. Grodzki Urząd Pracy cały czas pozyskuje pracodawców do współpracy w ramach – prac interwencyjnych, staży.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-05-30
Data aktualizacji: 2016-05-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź