Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Więcej o ŚDM

Kto będzie musiał posiadać wjazdówkę? Gdzie ja będzie można dostać? Jak miasto zamierza komunikować się z mieszkańcami o utrudnieniach komunikacyjnych związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży? Na te i inny pytania próbowali odpowiedzieć urzędnicy i radni z Komisji Promocji i Turystyki.

Światowe Dni Młodzieży to jedno z największych, jak nie największe wydarzenie, jakie miało okazje organizować miasto. Dlatego budzi tak wiele niepokoju szczególnie wśród mieszkańców. – Wielokrotnie na dyżurach stykamy się z zaniepokojeniem mieszkańców i niewiedzą, jak to wydarzenie zostanie zorganizowane oraz czy nie będzie to wpływać na funkcjonowanie miasta i życie krakowian – mówił radny Jerzy Popiel. Zorganizowane na ten temat posiedzenie Komisji Promocji i Turystyki miało pomóc rozwiać wiele wątpliwości. Według informacji Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, niedogodności związane z ograniczeniem ruchu i wyznaczeniem kilku stref w mieście, mają zostać zniwelowane poprzez odpowiednią obsługę komunikacyjną. - Warto też zauważyć, że przygotowujemy alternatywne rozwiązania komunikacyjne – specjalne linie korytarzowe oraz częstsze kursy autobusów i tramwajów. Ponadto w ciągu miesiąca uruchomiony zostanie serwis internetowy, który również będzie ułatwieniem dla mieszkańców i pielgrzymów, szukających informacji jak w tych dniach poruszać się po Krakowie – zapowiada Marcin Korusiewicz, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

W czasie trwania ŚDM miasto zostanie podzielone na kilka stref, w których będą obowiązywały ograniczenia w poruszaniu się pojazdów. Strefy te można podzielić na dwie grupy.

Pierwsza grupa to strefy zamknięte „Błonia” i „Łagiewniki”. Zaliczone do nich ulice będą zdominowane przez pieszych i tylko nieliczne pojazdy będą miały prawo do wjazdu. Z uwagi na bardzo duży ruch pieszych obszar ten będzie wyłączony również z ruchu rowerowego!

Druga grupa to trzy strefy o ograniczonym ruchu. Są to obszary, w które również nie każdy pojazd będzie mógł wjechać, jednak restrykcje są w ich przypadku mniejsze. Planując podróż warto sprawdzić, czy odbędzie się ona w ramach jednej strefy, czy też konieczne będzie przekroczenie granicy stref. Jeśli tak, koniecznie należy sprawdzić, czy pojazd będzie dopuszczony do wjazdu w kolejną strefę. Przykładowo jadąc z Ruczaju do Bronowic kierowca będzie poruszał się w obrębie jednej strefy, o ile nie wybierze trasy przez centrum. Również jadąc np. z Placu Centralnego na Kliny przekroczymy granicę strefy, co może wymagać wjazdówki.

Wjazdówki będą wydawane przez ZIKiT lub będzie można je pobrać ze strony internetowej ZIKiT. Mieszkańcy powinni mieć przy sobie dokument określający zameldowanie na terenie danej strefy lub inny dokument potwierdzający zamieszkanie w danej strefie, np. aktualną umowę najmu. Natomiast od pracowników dojeżdżający do firm, będą wymagane zaświadczenie z pieczątką od pracodawcy, umieszczone za przednią szybą samochodu. Przewidziane są także wjazdówki wydawane przez ZIKiT (za zezwoleniem zarządcy drogi), które nie będą dostępne do pobrania ze strony (konieczność złożenia wniosku w ZIKiT).

Jedna z kwestii, na którą zwrócił uwagę Jerzy Popiel, jest posiadanie dokument potwierdzający zamieszkanie w danej strefie. – Wiele osób będących w związkach nie jest zameldowanych w tym samym miejscu, bo na przykład mają kilka mieszkań i każde jest zameldowane w innym, a zamieszkują w innym, co w takiej sytuacji z wjazdem do strefy zamieszkania. Jak zamierzacie w tej sytuacji weryfikować mieszkańców – pytał Popiel. W odpowiedzi dowiedział się, że w tym momencie prowadzone są konsultacje, by takie możliwości wprowadzić, tak by było to z jak najmniejszą szkodą dla krakowian.

Radna Katarzyna Pabian dopytywała z kolei o przekaz informacji dotyczących ruchu w mieście, szczególnie skierowany do mieszkańców.

Do dyspozycji mieszkańców, turystów i pielgrzymów w trakcie ŚDM będzie m.in. oficjalny portal miasta www.krakow.pl, specjalne wydanie Dwutygodnika Kraków.pl, telewizja.krakow.pl i wiele innych. Między innymi ważnym środkiem komunikacji z mieszkańcami będzie aplikacja mobilna O!strzegator. Ona odpowie między innymi na pytania: Do kiedy trwa objazd? Gdzie w najbliższych dniach natrafimy na zmiany w organizacji ruchu? Program jest dostępny dla systemu Android, a wkrótce pojawią się wersje również dla iOS i Windows Phone. Dodatkowo miejska aplikacja krakow.pl udzieli informacji o Światowych Dniach Młodzieży i wszelkich komunikatach związanych ze zmianami ruchu. – Chcemy przede wszystkim uczulić mieszkańców, że w tym czasie natężeniu ruchu komunikacji miejskiej będzie dużo większe, jednak proszę zwracać bacznie uwagę na komunikaty pojawiające się na tablicach przystankowych, bo tam będziemy informować o zmianach, które w ciągu całego dnia będą następować. Jednym słowem jadąc rano daną linią nie jest powiedziane, że wrócimy nią po południu, bo możliwe, że w tym czasie zostanie jej trasa zmieniona. To wszystko będziemy starali się mieszkańcom przekazać wcześniej. Oczywiście w miarę możliwości, gdyż pewnych sytuacji nie da się przewidzieć z dużym wyprzedzeniem – mówił Grzegorz Dyrkacz, Dyrektor ds. Zarządzania Przewozami MPK. Najnowsze informacje miedzy innymi dotyczące komunikacji w czasie ŚDM są dostępne na stronie krakow.pl w zakładce ŚDM 2016.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-06-10
Data aktualizacji: 2016-06-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź