Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

MOCAK zaprasza na nowe wystawy

W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK już 23 czerwca startują dwie nowe wystawy: „Martwa natura. Portret psychologiczny” Olgi Kisselevy i „Odbitka próbna” – ekspozycja dzieł studentów i dyplomantów Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obie wystawy będzie można oglądać do 25 września.

Podczas trwania ekspozycji fotografii Olgi Kisselevy zostaną zaprezentowane dwie serie fotograficzno-tekstowe. Zdjęcia przedstawiają starannie zaaranżowane produkty spożywcze i przedmioty codziennego użytku. Seria Nie-rozmaite historie przypomina tradycyjne martwe natury, natomiast prace z cyklu Hiper-rzeczywistość to kompozycje otwarte. Przekaz fotograficzny w obu przypadkach uzupełniają teksty szukające w przedmiotach symbolicznych odniesień do psychiki osób, które je kupiły lub ukradły. Rzeczy stają się podstawą do diagnozy psychologiczno-socjologicznej. Seria Nie-rozmaite historie składa się z trzech elementów: słownika, opowiadań oraz fotografii. Punktem wyjścia i kluczem do zrozumienia całości jest słownik, przygotowany przez artystkę we współpracy z badaczami nauk humanistycznych, opisujący współczesne symbole – na przykład melon to znak przyjaźni, jabłko – piękna, kogut – bezczelności. Podstawą wyboru fotografowanych produktów stał się opracowany na początku słownik. Każde z opowiadań zostało zilustrowane układem przedmiotów, których znaczenie – przyjaźń, piękno, bezczelność – pojawiło się w tekście. Praca pokazuje, że rzeczy oprócz funkcji użytkowej przywołują określone emocje i mogą być odzwierciedleniem relacji międzyludzkich oraz cech charakteru.

Wystawa studentów i dyplomantów Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie prezentuje prace powstałe w latach 2014–2016 w Pracowni Miedziorytu prof. Krzysztofa Tomalskiego. Grafiki wykonane w technikach wklęsłodruku, dawniej przeznaczonych do celów ilustracyjno-reprodukcyjnych, posłużyły do zaprezentowania istotnych współczesnych zagadnień.

Wystawa „Odbitka próbna” ma na celu określenie charakteru praktyki unowocześniania tradycyjnego warsztatu. Tytuł nawiązuje do serii odbitek wykonywanych podczas pracy nad matrycą, które umożliwiają przeanalizowanie kompozycji i skontrolowanie bieżącego stanu. Czuwanie nad całością procesu jest konieczne, gdyż techniki te nie pozwalają na naprawienie błędu. W Pracowni Miedziorytu druk został włączony do procesu kreacji, dając kolejną sposobność do nowatorskich i indywidualnych rozwiązań. Twórcy koncentrują się na samym medium, poszukując odpowiedniego dla siebie sposobu obrazowania. Na wystawie możemy zobaczyć różne techniki metalowe, zarówno suche (mezzotinta), jak i trawione (akwaforta, akwatinta, miękki werniks). Współcześnie terminem „grafika” najczęściej określa się grafikę komputerową polegającą na cyfrowej manipulacji obrazem. Grafika warsztatowa jest taktowana jako zbiór technik historycznych, kojarzonych powszechnie z rzemiosłem, schematycznością i z góry określoną estetyką. Choć jej praktykowanie nadal wymaga wielu narzędzi i specjalistycznego wyposażenia pracowni, dziedzina ta uniezależniła się od swej funkcji użytkowej. Młodzi artyści koncentrują się na swobodnych, jednorazowych efektach, poszukując uzasadnienia dla posługiwania się tymi tradycyjnymi technikami w swej twórczości.

Obie wystawy zakończą się 25 września. Więcej informacji można uzyskać bezpośrednio na stronie Muzeum www.mocak.pl.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-06-20
Data aktualizacji: 2016-06-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź