Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Prezydent z absolutorium

Roczny rytm pracy samorządów miejskich wyznaczają dwa zadania: uchwalenie budżetu oraz głosowanie nad absolutorium. Nie inaczej jest w rocznym harmonogramie działalności Rady Miasta Krakowa.

Podczas sesji 29 czerwca radni zagłosują za udzieleniem bądź nieudzieleniem absolutorium za rok 2015 dla Prezydenta Miasta Krakowa oraz zatwierdzeniem sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Miasta Krakowa za rok 2015. Absolutorium jest jednym z ważniejszych aktów dokonywanych przez Radę Miasta. Czym za ten jest absolutorium? Jedną ze zgrabniejszych definicji absolutorium zawiera uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu z dnia 2 czerwca 2004 r.: „Instytucja absolutorium stanowi ustawowo określony sposób kontroli organu stanowiącego nad wykonywaniem budżetu przez organ wykonawczy i jest wyrazem końcowej oceny działalności organu wykonawczego w tym zakresie. Nie może być efektem niezadowolenia rady z całokształtu działalności organu wykonawczego, ale musi ściśle odnosić się do wykonywania budżetu gminy. W procesie udzielenia absolutorium konieczne jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak wykonano planowany budżet, jakie są przyczyny rozbieżności pomiędzy stanem planowanym a rzeczywistym, czy winą za owe rozbieżności można obciążyć organ wykonawczy, czy też były one wynikiem obiektywnych uwarunkowań.”

Absolutorium samorządowe jest nie tyle formą, co aktem kontroli Rady, wobec organu wykonawczego – w tym wypadku Prezydenta. W Krakowie sprawa absolutorium jak dotąd nie wywołała politycznej burzy. Nie oznacza to jednak, że wprowadzenie stosownej uchwały odbywa się bez dyskusji i sporów. Komisja rewizyjna (niewielka część rady) została wyposażona w kompetencje, dzięki którym mogą kontrolować realizację budżetu i pracy prezydenta. Komisja Rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu i występuje z wnioskiem do Rady w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium prezydentowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Nie później niż do 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym, Rada podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium dla prezydenta po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego; sprawozdaniem finansowym; opinią RIO o rocznym sprawozdaniu budżetowym gminy; informacją o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego oraz stanowiskiem Komisji Rewizyjnej. Dopiero wtedy przystępuję do udzielenia bądź nieudzielenia absolutorium prezydentowi miasta.

Komisja Rewizyjna przedstawiła wniosek w formie projektu uchwały, w sprawie udzielenia Prezydentowi Miasta Krakowa absolutorium za 2015 r. Radni podczas sesji przyjęli uchwałę i udzielili absolutorium Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu za rok 2015, jak również przyjęli uchwałę w sprawie sprawozdania finansowego. Uchwałę w sprawie absolutorium Rada Miasta Krakowa podejęła bezwzględną większością głosów ustawowego składu, czyli 24 radnych głosowało za.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-06-24
Data aktualizacji: 2016-06-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź