Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Strategia rozwoju Krakowa: dziś warsztaty

Przedsiębiorczość, nauka, społeczeństwo obywatelskie, kultura i administracja to pięć tematów wiodących, wokół których kręcić się będzie dyskusja podczas warsztatów „Współpraca dla Strategii Rozwoju Krakowa 2030”, które odbędą się we wtorek 28 czerwca od 14:00 do 18:30 w hali Starej Zajezdni Muzeum Inżynierii Miejskiej. W warsztatach weźmie udział m.in. Zastępca Prezydenta Krakowa Elżbieta Koterba.

Warsztaty będą prowadzone metodą konwersacyjną worldcafe. Ich celem będzie wypracowanie kreatywnych pomysłów dotyczących realizacji celów opracowywanej Strategii Rozwoju Krakowa 2030. Uczestnicy będą dyskutować przy pięciu stolikach tematycznych (przedsiębiorczość, nauka, społeczeństwo obywatelskie, kultura i administracja). Koordynację grup zapewnią eksperci tematyczni, wsparci działaniami moderatorów technicznych. Na koniec odbędzie się dyskusja plenarna.

Przypomnijmy, strategia rozwoju to jeden z najważniejszych dokumentów w procesie planowania przyszłości miasta. Jest kluczowa co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze,  podejmuje, w sposób przekrojowy, najważniejsze kwestie dla polityki rozwoju miasta. Po drugie, gwarantuje spójność zarządzania miastem, ponieważ wszystkie planowane przez miasto działania, zawarte w innych programach operacyjnych, muszą być z nią uzgodnione. Po trzecie jest jedynym – obok Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego – dokumentem planującym działania w perspektywie 2030 roku, co stwarza szansę na realną koordynację procesów rozwojowych.

Strategia bezpośrednio wiąże w działaniach Urząd Miasta i Miejskie Jednostki Organizacyjne, nie ma jednak bezpośredniej mocy sprawczej w stosunku do innych podmiotów (nie jest aktem prawa miejscowego), dlatego też powinna uaktywnić i wzmocnić rolę Miasta jako inicjatora przedsięwzięć rozwojowych realizowanych w partnerstwie z innymi podmiotami.

Opracowywany dokument pokazuje aspiracje Krakowa, m.in. do bycia miastem inteligentnym oraz ważnym ośrodkiem w sieci metropolii europejskich. Jest rodzajem umowy społecznej władz samorządu miasta z mieszkańcami na rzecz rozwoju Krakowa w perspektywie 2030.

Obecnie obowiązuje nas strategia opracowana w  2005 roku. Główną przesłanką aktualizacji dokumentu jest potrzeba dostosowania planów, ale także systemu zarządzania miastem, do nowych wyzwań.

W latach 2013-2015 trwały prace partycypacyjno-eksperckie, których efektem jest opublikowany na stronie internetowej www.krakow.pl wstępny, roboczy projekt strategii przeznaczony do dalszych prac i konsultacji. Udział mieszkańców, sektorów biznesu, nauki, szkolnictwa i innych partnerów jest kluczowy, do tego, aby strategia była realnym narzędziem koordynującym politykę rozwoju.

Aktualnie rozpoczynamy prace nad finalnym etapem. Ich efektem ma być w szczególności wypracowanie odpowiedzi na pytanie: co my, mieszkańcy, przedsiębiorcy itd. możemy zrobić dla realizacji celów strategii?

W tym zakresie bardzo ważny będzie udział krakowian w warsztatach, spotkaniach, konsultacjach społecznych oraz wypełnienie ankiety, która zostanie przedstawiona publicznie we wrześniu i październiku 2016r.

Ramowy harmonogram prac - etap finalny 

  • Warsztat „Współpraca dla Strategii Krakowa” (I) – 28 czerwca2016
  • Warsztat „Współpraca dla Strategii Krakowa”(II) – 26września 2016
  • Projekt roboczy dokumentu SRK 2030 – udostępnienie na stronie internetowej „Magiczny Kraków” – 15 czerwca 2016
  • Konsultacje społeczne, w tym ankieta internetowa, spotkania, debaty – wrzesień-październik 2016
  • Przekazanie Radzie Miasta Krakowa dokumentu SRK 2030 do procedowania – pod koniec 2016 roku

Więcej na: http://krakow.pl/start/197679,artykul,srk_menu.html.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-06-27
Data aktualizacji: 2016-06-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź