Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Uchwała krajobrazowa: siedmiotygodniowe konsultacje za nami

W piątek 24 czerwca zakończyły się siedmiotygodniowe konsultacje w sprawie koncepcji tzw. uchwały krajobrazowej, przygotowywanej przez Biuro Planowania Przestrzennego UMK. Przez ponad miesiąc krakowianie wypełnili 3786 ankiet, oceniających założenia uchwały.

Celem przeprowadzonych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat proponowanych zmian w przestrzeni miasta. Urzędnicy chcą, by założenia uchwały powstawały w drodze debaty publicznej i kompromisu.

Z propozycją zmian w prawie lokalnym w przedmiocie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, mieszkańcy Krakowa mogli zapoznawać się od 9 maja do 24 czerwca. Koncepcja uchwały krajobrazowej była dostępna na stronie internetowej. Krakowianie mogli się z nią zapoznać również osobiście - w Miejskim Centrum Dialogu.

Podczas konsultacji odbyło się wiele spotkań z mieszkańcami, w tym trzy debaty publiczne, w trakcie których na pytania dziennikarzy, przedstawicieli branży reklamowej
i krakowian odpowiedzi udzielała Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba, kierująca pracami nad uchwałą krajobrazową.

Ze wstępnych analiz ankiet wynika, że większość osób pozytywnie odniosła się do propozycji ujednolicenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury. Z pozytywnym odbiorem spotkała się także propozycja wprowadzenia jednolitego Systemu Informacji Miejskiej. W ankiecie zgłoszono wiele uwag, co do szczegółów jego wykonania. Większość biorących udział w głosowaniu (95 proc.) nie kwestionowała potrzeby wprowadzenia tego typu rozwiązania w Krakowie.

MAŁA ARCHITEKTURA:

Czy uważasz,że zaproponowane w koncepcji regulacje dotyczące zasady i warunków sytuowania małej architektury w mieście w wystarczający sposób przyczynią się do poprawy jej jakości w przestrzeni miasta?

Tak – 89,2 %

Nie – 10,8 %

 

SYSTEM IDENTYFIKACJI MIASTA (SIM)

Czy uważasz, że zasadne jest wprowadzenie zaproponowanego Systemu Informacji Miasta (SIM)?

Tak – 95,0 %

Nie – 5,0 %

 

REKLAMY

Czy uważasz, że zaproponowane w koncepcji rozwiązania dotyczące zasady i warunków sytuowania reklam wolnostojących w przestrzeni miasta w wystarczającym stopniu ochronią jego krajobraz?

Tak – 81,4 %

Nie – 18,6 %

Czy uważasz, że zaproponowane w koncepcji rozwiązania zmierzające do likwidacji nadmiaru reklam przyczynią się do poprawy odbioru przekazu reklamowego?

Tak – 83,8 %

Nie – 16,2 %

 

OGRODZENIA

Czy uważasz, że zaproponowane w koncepcji rozwiązanie zmierzające do likwidacji ogrodzeń osiedli w zabudowie wielorodzinnej przyczyni się do poprawy funkcjonalności przestrzeni miasta?

Tak – 86,2 %

Nie – 13,8 %

 

Po zakończeniu konsultacji, dotyczących koncepcji uchwały krajobrazowej rozpoczyna się kolejny etap prac. - Propozycje uchwały będą opracowywane na podstawie konsultacji. Projekt uchwały zostanie przedstawiony radnym, będzie uzgadniany i opiniowany. Później zostanie wyłożony do publicznego wglądu i wtedy będzie można zgłaszać do niego uwagi - mówiła Elżbieta Koterba. Zgodnie z założonym harmonogramem prac, projekt ma trafić pod obrady Rady Miasta Krakowa pod koniec 2016 roku.

 

Poniżej prezentujemy część odpowiedzi, które pojawiały się w ankietach:

Czy uważasz, że zasadne jest wprowadzenie zaproponowanego Systemu Informacji Miasta (SIM)?

95,0% respondentów odpowiedziało TAK, natomiast 5,0% NIE.

Co ciekawe, bardzo wielu krakowian w pytaniu dotyczących obiektów małej architektury i SIMu postulowało o wprowadzenie zakazu sytuowania nowych pomników, popiersi, krzyży itp. obiektów w obrębie plant, parków miejskich i bulwarów.

Czy uważasz, że zaproponowane w koncepcji regulacje dotyczące zasad i warunków sytuowania małej architektury w mieście w wystarczający sposób przyczynią się do poprawy jej jakości w przestrzeni miasta?

89,2% respondentów odpowiedziało TAK, natomiast 10,8% NIE.

„Proszę o zakaz stawiania figur, krzyży, kapliczek i popiersi w Parku Jordana, na bulwarach rzecznych, w parkach. Obszary zielone to miejsce rekreacji a nie kolejne cmentarze .”

„Nie stawiajmy więcej pomników na plantach i w Parku Jordana”

W trakcie konsultacji społecznych najwięcej emocji budziły propozycje zapisów
dotyczące zasad i warunków sytuowania reklam. Widać było to wyraźnie w trakcie odbywających się debat publicznych, gdzie pytania zadawali mieszkańcy, dla których reklamy umieszczane zwłaszcza wśród najważniejszych korytarzy drogowych, są źródłem dochodu.

Czy uważasz, że zaproponowane w koncepcji rozwiązania dotyczące zasad i warunków sytuowania reklam wolnostojących w przestrzeni miasta w wystarczającym stopniu ochronią jego krajobraz?

81,4% respondentów odpowiedziało TAK, natomiast 18,6% NIE.

Czy uważasz, że zaproponowane w koncepcji rozwiązania zmierzające do likwidacji nadmiaru reklam przyczynią się do poprawy odbioru przekazu reklamowego?

83,4% respondentów odpowiedziało TAK, natomiast 18,6% NIE.

W ankiecie, w komentarzach pod pytaniem dotyczącym zasad i warunków sytuowania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych pojawiły się zarówno głosy poparcia dla proponowanych rozwiązań jak i głosy sprzeciwu. Jednak zdecydowana większość krakowian popiera kierunek ograniczenia reklam w przestrzeni publicznej.

„W tym temacie należy podjąć decyzję twardej ręki. Tak ma być i koniec. Nie można się ugiąć pod naporem wielkich gigantów reklamy.Byłam na spotkaniu gdzie te firmy tak strasznie krzyczały że przecież cały czas tak funkcjonują i komu to przeszkadza. A no przeszkadza nam mieszkańcom mamy tego serdecznie dość. Zaśmiecili nasze ulice i pozasłaniali budynki. Wygląda to koszmarnie. […]”

„Zdecydowanie tak. W obecnej chwili w niektórych miejscach można dostać "oczopląsu" […]. Zaproponowane zasady pozwolą ucywilizować przestrzeń publiczną.”

W wielu głosach mieszkańcy sugerowali nawet, iż proponowane rozwiązania są zbyt łagodne w stosunku do ich oczekiwań

„Zbyt łagodne ustalenia dotyczące przydrożnych billboardów + reklam na obiektach”

Inni proponowali rozszerzenie zakazów o dodatkowe rejony w mieście

„Zakaz wolnostojących w całej drugiej strefie ale również na ul. Mogilskiej, Jana Pawła II
i Wielickiej.”

lub wręcz o wprowadzenie zapisów które doprowadzą do całkowitego usunięcia reklam
z miasta.

Wśród negatywnych opinii większość nie dotyczyła konkretnych rozwiązań zaproponowanych w koncepcji uchwały, lecz samej idei ograniczenia liczby reklam
w przestrzeni publicznej.

„Uważam, że reklamy są częścią krajobrazu i mi osobiście w niczym nie przeszkadzają.”

„po prostu nie”

„nie, reklamy nie szpecą krajobrazu miasta”

„dzięki reklamie jest kolorowo, więc nie ma sensu ich likwidować”

„pomysł likwidacji nie jest dobry, normalizacja jest wskazana. Ale im mniej ingerencji Państwa w życie tym lepiej”

Ostatnie zagadnienie, które regulować ma w przyszłości uchwała krajobrazowa dotyczy kwestii zasad i warunków sytuowania ogrodzeń. Z analizy ankiet wynika, iż krakowianie w większości popierają ideę ograniczenia możliwości wygradzania przestrzeni w terenach zielonych i otwartych oraz budowania grodzonych osiedli mieszkaniowych.

Czy uważasz, że zaproponowane w koncepcji rozwiązanie zmierzające do likwidacji ogrodzeń osiedli w zabudowie wielorodzinnej przyczyni się do poprawy funkcjonalności przestrzeni miasta?

86,2% respondentów odpowiedziało TAK, natomiast 13,8% NIE.

„Zgadzam się, osiedla budynków wielorodzinnych nie powinny mieć ogrodzeń. Żeby się dostać np. do sklepiku w sąsiednim bloku trzeba często iść na około bo zasieki... Ogrodzenia, ogrodzenia, a wejść i tak zawsze się uda. Przed czym to niby ma chronić? Psa czy dziecka
i tak luzem się w takim ogrodzeniu nie puści. Co innego domki jednorodzinne - Ci niech sobie mają.”

„Ogrodzenia tworzą odseparowane getta sypialniane, pozbawione jakiejkolwiek funkcji miastotwórczej, wpływają negatywnie na rozwój lokalnej tożsamości, więzi społecznych, utrudniają komunikację pieszym, tworzą atmosferę wzajemnej nieufności i alienacji.”

„Tutaj będzie prawdziwa batalia dlatego tak gorąco popieram Państwa pomysł otwartych osiedli. Nie dajcie się zmanipulować da się żyć bezpiecznie na nieogrodzonym osiedlu. Deweloperzy już drżą bo będą musieli zacząć budować logicznie. A nie nastawiać bezmyślnie klocków wieloboków i nikt nic nie widzi. A jednak są ludzie o otwartych umysłach a więc i nie ślepi...ściskam kciuki”

Nie znaczy to jednak, że nie brakuje w tej kwestii głosów sprzeciwu. Wielu respondentów wyraziło obawę, że zakaz grodzenia osiedli przyczyni się do spadku poczucia bezpieczeństwa, utraty miejsc parkingowych a w konsekwencji do spadku wartości ich nieruchomości

„Kraków jeszcze nie jest na tyle bezpieczny, aby rezygnować z ogrodzeń.”

„Nie można nikomu zabronić ogrodzenia swojej własności. Jak się ktoś czuje bezpiecznie na osiedlu ogrodzonym nie można mu tego zabronić. No i jak widać osiedla ogrodzone nie są demolowane i nie są ciągle pobazgrane przez wandali.”

ankieta

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-06-27
Data aktualizacji: 2016-06-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź