Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Smogathon 2.0

Kilkudziesięciu uczestników, jury składające się z ekspertów w różnych dziedzinach i przede wszystkim jeden zwycięzca, czyli projekt antysmogowy, który niedługo może zostać zainaugurowany w Krakowie.

Smogathon, czyli maraton krakowskich programistów i specjalistów od nowych technologii. W tegorocznej edycji specjaliści od nowych technologii będą tworzyć aplikacje, które pomogą miastu i mieszkańcom w walce ze smogiem. O tym, jak młodzi i kreatywni chcą zadbać o jakość powietrza w Krakowie, dyskutowano podczas posiedzenia Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych.

To już druga edycja wydarzenia. Poprzednia odbyła się 12 i 13 grudnia 2015 r. i jej rezultatem było stworzenie kilku ważnych projektów m.in.: „Złap Smoga” (aplikacja mobilna do social monitoringu), „PM KRAKÓW”, który promuje instalacje sieci czujników zanieczyszczeń powietrza oraz „HACKER MASK” (program generujący idealnie dopasowaną maskę antysmogową za niewielką cenę), a także „SMOG MAPPER”, która zakłada instalacje systemu rozproszonych czujników zanieczyszczenia powietrza, które będą przekazywać dane o zanieczyszczeniu z praktycznie każdego miejsca w Krakowie, a tym samym tworzyć bardzo dokładną mapę smogu. Większość z projektów czeka jeszcze na realizację i w związku z tym organizatorzy chcą zmienić założenia Smogathonu w tym roku.

– Myśleliśmy, że po poprzedniej edycji miasto bardziej zainteresuje się projektami i będzie chciało współpracować z twórcami przy wdrażaniu tych projektów. Jednak tak się nie stało. Dlatego w tym roku stawiamy bardziej na kontakt ze sferą biznesu. Wiele ważnych firm, między innymi z branży technologicznej, zainteresowało się naszym przedsięwzięciem i dzięki tym sponsorom możemy w tym roku przekazać nagrodę o wartości 100 tys. zł dla zwycięskiego projektu. Mimo pewnych rozczarowań chcielibyśmy, aby miasto się włączyło w Smogathon, przede wszystkim w kwestii eksperckiej – stwierdził Maciej Ryś, pomysłodawca i organizator Smogathonu. Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa odpowiedział na zarzuty stawiane Miastu. – Z tego co wiem, w tym momencie w ramach programu „Life” dla woj. małopolskiego jest wdrażany system monitoringu powietrza, który był jednym z laureatów tego konkursu. Planuję się montaż ok. 2 tys. czujników. Należy także pamiętać o ważnej zasadzie, jeśli w projekt angażuje się środki publiczne to muszą być spełnione pewne warunki. Ze względu na trwające procedury nie da się wdrożyć projektu zaraz po jego stworzeniu. Niejednokrotnie takie projekty prowadzone są przez lata. Zamówienia realizuje się przez przetargi, projekty muszą spełniać wszystkie wymogi techniczne i normy, co niejednokrotnie wydłuża czas, a wszystko to, dlatego że wydajemy publiczne pieniądze – powiedział Bogusław Kośmider.

Druga edycja wydarzenia odbędzie się 26-28 listopada br. W organizację tegorocznej imprezy włączyła się także Komisja Europejska, której bardzo zależy na poprawie jakości powietrza nie tylko w Polsce, ale całej Europie Środkowo-Wschodniej.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-07-01
Data aktualizacji: 2016-07-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź