Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miasto dla pielgrzyma

O sobie mówi, że jest pielgrzymem. Pochodzi z Konga, ale Kraków pokochał jak swój dom, gdyż to tutaj otrzymał schronienie. Niezwykła postać, zaangażowany działacz społeczny, naukowiec, a przede wszystkim znakomity pisarz – profesor Felix Kaputu, był gościem posiedzenia Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

- Jestem pielgrzymem, który wyruszył 30 lat temu ze swojego domu i spoglądając w niebo nie wiem czy tam jeszcze wrócę – te słowa Felixa Kaputu najbardziej pozostaną w pamięci wszystkich, którzy mieli okazję wysłuchać jego historii. W maju 2005 r. Kaputu został aresztowany bez nakazu przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (ANR) w Kongu. Oskarżono go o bycie odpowiedzialnym za ruch secesyjny 20 tys. żołnierzy w prowincji Katanga, przemyt broni i podżeganie do buntu studentów. Według nieoficjalnych informacji miał być skazany na 30 lat więzienia lub śmierć. Został zatrzymany i przez 10 dni przebywał w areszcie, gdzie odmawiano mu jedzenia i grożono śmiercią. Był świadkiem stosowania przemocy fizycznej i tajemniczych zniknięć innych zatrzymanych. Przeniesiony do zakładu więzienno-resocjalizacyjnego Makala w Kinszasie, został w końcu wypuszczony dzięki interwencji Amnesty International oraz naciskom mediów i zaprzyjaźnionych naukowców. Po wyjściu z więzienia przebywał pod stałym nadzorem, co uniemożliwiało mu powrót na uniwersytet. W 2006 r. wyjechał z kraju na stypendium ScholarsatRisk.

Felix Kaputu jest stypendystą Miasta Krakowa w ramach programu ICORN – Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa. Koordynatorem programu ICORN w Krakowie jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a operatorem programu jest  Willa Decjusza. Współpraca międzynarodowa w ramach sieci ICORN zajmuje strategiczną pozycję w programie Kraków Miasto Literatury UNESCO, który m.in. rozwija związki literatury z prawami człowieka. Kraków gości stypendystów ICORN od 2011 roku. W tym czasie przebywali tutaj: Maria Amelie (pisarka rosyjskiego pochodzenia), Kareem Amer (egipski bloger, publicysta i obrońca praw człowieka), Mostafa Zamaninija (irański pisarz i nauczyciel akademicki), Lawon Barszczeuski (białoruski pisarz, filolog i polityk) oraz Asli Erdogan (turecka pisarka i dziennikarka).

Małgorzata Jantos była zaciekawiona czy Kraków stanie się bohaterem kolejnej książki Felixa Kaputu. – Bardzo polubiłem to miasto, a przede wszystkim serdecznych i dobrych ludzi, których tu spotkałem i planuję, że fabuła kolejnej powieści będzie toczyć się w Krakowie – stwierdził pisarz.

Felix KaputuJest autorem 6 książek i blisko 60 publikacji, dotyczących m.in. trudnej sytuacji kobiet w Afryce, problematyki HIV i AIDS.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-07-06
Data aktualizacji: 2016-07-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź