Sport i Zdrowie rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Sukces krakowskiego zawodnika na Mistrzostwach Europy w Amsterdamie

Polska z sześcioma złotymi, pięcioma srebrnymi i jednym brązem medalem wygrała pierwszy raz w historii klasyfikację medalową Mistrzostw Europy.

Złoto wywalczyli: Anita Włodarczyk w rzucie młotem, Angelika Cichocka w biegu na 1500 m, Piotr Małachowski w rzucie dyskiem, Paweł Fajdek w rzucie młotem, Adam Kszczot w biegu na 800 m, Robert Sobera w skoku o tyczce. Srebrne medale zdobyli: Michał Haratyk (AZS AWF Kraków) w pchnięciu kulą, Joanna Linkiewicz w biegu na 400 m przez płotki, Karol Hoffmann w trójskoku, Marcin Lewandowski w biegu na 800 m, Łukasz Krawczuk, Kacper Kozłowski, Jakub Krzewina i Rafał Omelko w sztafecie 4 x 400 m. Brąz zdobył Wojciech Nowicki w rzucie młotem.

Michał Haratyk (24 lata) reprezentujący na co dzień barwy AZU AWF-u Kraków, przyjechał na ME jako lider tegorocznej listy w Europie, jednak faworytem był dwukrotny mistrz świata, Niemiec David Storl. On też zwyciężył z wynikiem 21,31 m, ale podopieczny trenera Piotra Galona w swym debiucie wywalczył srebro z wynikiem 21,19 m. Trzecie miejsce zdobył Tsanko Arnaudov (Portugalia) 20,59 m, a czwarty był Konrad Bukowiecki osiągając odległość 20,58 m.

W rozegranym po raz pierwszy na ME półmaratonie triumfował  Szwajcar Tadess Abraham, a Marcin Chabowski był czwarty. Biegacz małopolskiego ULKS Lipinki, debiutant w ME Szymon Kulka przybiegł do mety szesnasty.

W tegorocznych Mistrzostwach Europy w Amsterdamie udział wzięło 50 ekip, bez zdyskwalifikowanej za afery dopingowe Rosji. W imprezie pierwszy raz wystąpiła reprezentacja Kosowa.