Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wymiana pieców: 21 firm na liście rekomendowanych wykonawców

Łatwiej wymienić piec! Już 21 rzetelnych firm liczy lista rekomendowanych przez Gminę Miejską Kraków, wykonawców realizujących zadania w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, którzy spełnili wszystkie wymagane kryteria oceny.

Przypomnijmy, że sporządzona lista firm rekomendowanych jest efektem wprowadzonych w lutych ułatwień i zmian w Programie Ograniczania Niskiej Emisji, które uwzględniały liczne uwagi mieszkańców starających się o dotacje na wymianę ogrzewania na proekologiczne. Lista wykonawców ma pomóc mieszkańcom Krakowa w wyborze sprawdzonej i rzetelnej oferty wykonania zadania objętego dofinansowaniem. - Oczywiście mieszkaniec będzie miał dowolność. Może skorzystać z usług wybranej przez siebie firmy lub znajdującej się na naszej liście - powiedziała Ewa Olszowska-Dej, Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska.

Pełna lista rekomendowanych przez Gminę Miejską Kraków firm dostępna jest tutaj. Pozostałe ułatwienia wprowadzone w lutym dotyczą przede wszystkim: rozliczeń dotacji w sposób bezgotówkowy, uproszczenia wzorów wniosków, w tym rezygnację z wielu załączników, które wpływały na termin ich rozpatrywania. By zachęcić krakowian do wymiany ogrzewania miasto przygotowuje kolejny pakiet ułatwień. -W tym momencie pracujemy nad propozycją uproszczenia procedury rozpatrywania wniosków dla specyficznych sytuacji. Chcemy zaproponować uproszczenie formalności poprzez zastąpienie np. tytułu prawnego do lokalu, pisemnych zgód właścicieli mieszkania na wymianę pieca, oświadczeniem składanym przez wnioskodawcę. Chcemy bazować na oświadczeniach – zapowiedział propozycje zmian Jan Urbańczyk - Zastępca Dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska.

Jeśli utrzyma się dotychczasowa dynamika składania wniosków, w tym roku w Krakowie powinno zniknąć ponad 6 tys. pieców i kotłowni węglowych. Rekordowa liczba krakowian ubiega się też o dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Do połowy lipca złożono już 2314 wniosków o udzielenie dotacji na zmianę systemu ogrzewania. To znacznie więcej niż w podobnym okresie w 2015 roku i  ponad dwa razy więcej niż w całym 2013 roku. W tym roku udzielono już 2500 dotacji, angażując przy tym  środki w wysokości 50 mln złotych, co odpowiada likwidacji 3000 tysięcy palenisk. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zarejestrował 430 wniosków o pomoc finansową w ramach Lokalnego Programu Osłonowego.

Pamiętajmy, że złożenie wniosku jeszcze w tym roku  gwarantuje otrzymanie do 100% dofinansowania kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w kolejnych latach będzie malało. W roku 2017 będzie to do 80% kosztów kwalifikowanych, a w roku 2018 do 60 proc. kosztów kwalifikowanych. Mieszkańcy, którzy dokonali zmiany systemu ogrzewania na ekologiczne mogą uzyskać, w ramach Lokalnego Programu Osłonowego (LPO) dofinansowanie nawet do 100% różnicy kosztów ogrzewania.

Z powodzeniem funkcjonuje także podpisane porozumienie pomiędzy miastem, a TAURON Sprzedaż Sp. z.o.o,  które zawiera dodatkowy pakiet udogodnień i assistance dla mieszkańców Krakowa, chcących zmienić sposób ogrzewania w swoich gospodarstwach. Więcej o porozumieniu pisaliśmy tutaj.

Dodatkowe informacje o wymianie ogrzewania na proekologiczne można uzyskać w Punkcie Informacyjno-Doradczym na os. Zgody, pokój 7, telefon: 12 616 88 48.

 

pokaż metkę
Autor: ANNA WAWRUCH
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-07-25
Data aktualizacji: 2016-07-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź