Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rozpoczął się rozruch wielkiego pieca nr 5 w krakowskiej hucie

Jak informuje ArcelorMittal Poland, w niedzielę 31 lipca wieczorem rozpoczął się rozruch wielkiego pieca nr 5 w krakowskiej hucie. Uruchomienie urządzenia po generalnym remoncie przewiduje wystąpienie widocznej emisji do powietrza.

W ciągu pierwszych 3-4 dni od rozpoczęcia pracy pieca należy spodziewać się okresowej emisji przede wszystkim tlenków żelaza, które nie stanowią zagrożenia dla życia. Ze względu na charakter emisji, ArcelorMittal Poland zakłada, że nie będzie się ona rozprzestrzeniać na większe odległości i że będzie w stanie ograniczyć jej zasięg do terenu krakowskiej huty (kwestie emisji podczas rozruchu instalacji regulują zapisy prawa ochrony środowiska).

Rozruch instalacji po remoncie rozpocznie się wieczorem w niedzielę, 31 lipca. Do wielkiego pieca załadowane zostaną koks i ruda żelaza, a następnie podany zostanie tzw. gorący dmuch, czyli powietrze o temperaturze ok. 700 st. C.

Jedyny wielki piec w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland przeszedł generalny remont, a inwestycja, której wartość przekracza 175 mln złotych, znacznie wpłynie na zmniejszenie oddziaływania zakładu na środowisko naturalne. Wielki piec ma najnowocześniejszy w Europie układ chłodzenia, a dwa zmodernizowane elektrofiltry zmniejszą emisję do powietrza do poziomów zgodnych z normami wchodzącymi w życie dopiero w 2018 roku. 

Produktem wielkiego pieca jest surówka żelaza, z której następnie w stalowni powstaje stal.

Emisje spodziewane podczas rozruchu:

 

W poniedziałek

Surówka żelaza, która powstanie podczas pierwszych dwóch lub trzech spustów, ze względu na jej parametry fizykochemiczne nie będzie mogła trafić do dalszego przerobu na stalownię. Trafi na stanowisko do wylewania surówki i żużla przy stalowni. Podczas jej wylewania żelazo zareaguje z tlenem, w wyniku czego powstaną  tlenki żelaza (np.Fe2O3). Będą one widoczne w postaci emisji pyłowej przypominającej rdzawy dym, który nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. ArcelorMittal przewiduje, że w dużej mierze opadnie on na terenie huty. Surówka wylana na stanowisko, po schłodzeniu oraz pokruszeniu zostanie wykorzystana w procesie produkcji stali.

Od poniedziałku do środy/czwartku

Surówka żelaza z wielkiego pieca spływa do kadzi torpedo (w której przewożona jest na stalownię) przez specjalne rynny wyłożone materiałem ogniotrwałym, które hutnicy nazywają korytami spustowymi. Koryta te podczas normalnej pracy pieca zamknięte są osłonami. Pyły wytworzone w czasie spustu są odciągane i kierowane do elektrofiltru hali lejniczej.

Obydwa zmodernizowane elektrofiltry, spełniające nowe wymogi BAT (najlepszych dostępnych technik) będą działały od chwili „zadmuchania” pieca, jednak w czasie pierwszych spustów surówki konieczne będzie udrożnianie koryt spustowych, a to oznacza, że część z nich będzie musiała zostać odsłonięta, co przełoży się na niezorganizowaną emisję pyłową widoczną nad halą lejniczą.

Wtorek-czwartek

Bezpośrednio po rozruchu wielkiego pieca rozpocznie się rozruch stalowni, który także może skutkować niewielką, pojawiającą się okresowo niezorganizowaną emisją pyłową.

Osłona procesu rozruchu

ArcelorMittal Poland dołoży wszelkich starań, aby zminimalizować wpływ procesu rozruchu wielkiego pieca na środowisko. W tym celu firma fakultatywnie podjęła współpracę z Instytutem Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk (PAN) oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Celem współpracy z PAN jest zapewnienie pełnej osłony procesu rozruchu, polegającej na ciągłym monitoringu stężeń pyłów i gazów z wykorzystaniem mobilnej stacji pomiarowej wyposażonej w automatyczne mierniki gazów. Współpraca z IMGiW natomiast polegać będzie na określeniu tła meteorologicznego.

pokaż metkę
Autor: ANNA WAWRUCH
Osoba publikująca: Natalia Wójs
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-07-29
Data aktualizacji: 2016-08-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź