Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miejskie służby dbają o pielgrzymów i krakowian podczas ŚDM

Podczas Światowych Dni Młodzieży wszystkie spółki i jednostki miejskie dbają o to, by organizacja życia w mieście była jak najbardziej przyjazna pielgrzymom i krakowianom.

24 godziny na dobę pracuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, którego pracownicy monitorują sytuację w mieście. Na bieżąco reagują w przypadku dodatkowych utrudnień w ruchu (np. po zakończeniu mszy, koncertów, wydarzeń z udziałem setek tysięcy pielgrzymów).

Szczególną uwagą została objęta organizacja transportu zbiorowego, głównie ze względu na znaczny wzrost liczby osób korzystających z pojazdów KMK. W ciągu jednego dnia liczba pasażerów komunikacji miejskiej wzrosła dwukrotnie, w porównaniu do normalnego dnia roboczego i osiągnęła rekordową liczbę – 2 milionów (zwykle 1,1 mln).

W pierwszych dniach ŚDM sprzedano ponad 35 tys. okazjonalnych biletów MPK. Od piątku po Krakowie jeździ Papa Tram – „Krakowiak”, którym w czwartek papież Franciszek przejechał spod Kurii Metropolitalnej przy Franciszkańskiej 3 na Błonia.

Ponadto od 25 do 28 lipca krakowskie MPK wysłało na tory blisko 500 dodatkowych kursów tramwajowych i ponad 450 autobusowych. Dużym zainteresowaniem w ostatnich dniach cieszyła się także strona internetowa MPK. Od poniedziałku do czwartku liczba odwiedzin strony www wahała się od 6,1 do 8 mln dziennie (zwykle ze strony internetowej korzysta od 1,5 do 2 mln osób).

Ciekawie przedstawiają się również dane liczbowe podsumowujące pierwsze dni Światowych Dni Młodzieży w Straży Miejskiej. Między 25 a 28 lipca strażnicy miejscy wykonali 736 służb patrolowych, 256 razy wykorzystywano radiowozy do czuwania nad bezpieczeństwem w Krakowie. Od poniedziałku do czwartku odnotowano 1121 wykroczeń. Poza tym strażnicy pomagają pielgrzymom odnaleźć się w mieście – wskazują drogę, szukają zagubionych dzieci w tłumie. W zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży bierze udział 307 strażników miejskich, 39 dyżurnych, którzy przyjmują zgłoszenia i zarządzają pracą patroli oraz 20 operatorów monitoringu.

Z kolei nad czystością miasta codziennie od poniedziałku czuwa 2 tys. pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Na parkingi, chodniki i trasy przemarszu pielgrzymów dostawiono 1128 koszy, a do tej pory (do piątku 29 lipca) rozdysponowano ponad 1,6 mln worków na odpady i to jeszcze przed głównymi wydarzeniami ŚDM.

W całym mieście rozlokowane są ekipy sprzątające, których zadaniem jest patrolowanie terenu i reagowanie na bieżące potrzeby, zwłaszcza w momencie przemarszu dużych grup pielgrzymów. Nocą odbywa się sprzątanie terenów wydarzeń centralnych i towarzyszących (Błonia, Franciszkańska 3, Stare Miasto). Przykładowo teren Błoń po czwartkowej mszy św. i przywitaniu papieża był wysprzątany już o godzinie 4.00 rano następnego dnia (od godz. 22.00 w czwartek do godz. 4.00 w piątek). Odbiór odpadów od mieszkańców przebiega bez przeszkód, między innymi dlatego, że śmieciarki zaczynają pracę już ok. 4.00 rano (normalnie ok 6.00).

Wodociągi Krakowskie, pomagając pielgrzymom, uruchomiły ponad 100  dodatkowych punktów poboru wody. Na wezwanie, w rejony, gdzie grupowali się pielgrzymi, kierowane były beczkowozy z woda do picia. Sztab Kryzysowy decydował o ustawieniu kurtyn wodnych, a Wodociągi Krakowskie realizowały takie zapotrzebowanie, dostosowując lokalizacje kurtyn do aktualnego ruchu pielgrzymów. W całym Krakowie ustawionych zostało 12 kurtyn wodociągowych.

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: TOMASZ STANKIEWICZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-07-29
Data aktualizacji: 2016-07-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź