Komunikat archiwalny

Obywatelskie pomysły na Nową Hutę

Mieszkańcy Nowej Huty wyłonili w tegorocznym głosowaniu na budżet obywatelski cztery projekty, które zostaną zrealizowane w 2017 r. – za łączną kwotę 50 tys. zł. Największe poparcie uzyskała inicjatywa „Wspieraj swój lokalny klub”. Dzięki niej do piłkarskiego Hutnika trafi 30 tys. zł, z których klub pokryje koszty wynajmu miejskiego stadionu przy Suchych Stawach za sezon 2016/2017.

Obywatelskie pomysły na Nową Hutę
Fot. Paweł Krawczyk

Klub piłkarski Hutnik, o ponad 60-letniej tradycji, od 2010 r. prowadzony przez Stowarzyszenie „Nowy Hutnik 2010”, to sportowa wizytówka dzielnicy XVIII. W tym roku nowohucianie po raz drugi postanowili wesprzeć swoją drużynę, głosując w budżecie obywatelskim na projekt „Wspieraj swój lokalny klub”. To kontynuacja inicjatywy zgłoszonej w 2015 r., która okazała się bardzo trafionym pomysłem.

– Sukcesem dla nas jest nie tylko zwycięstwo projektu zgłoszonego przez sympatyków naszego klubu, ale także wzrost liczby głosów oddanych na ten projekt. To dla nas namacalne świadectwo potrzeby kontynuacji zadania, które wzięło na siebie stowarzyszenie „Nowy Hutnik 2010”, czyli rozwijania sportowych tradycji zasłużonego dla sportu Hutnika Kraków – mówi przedstawiciel stowarzyszenia. W 2015 r. projekt uzyskał w głosowaniu 1285 punktów, w tegorocznej edycji – 3700, a więc prawie trzy razy więcej.

Największy piłkarski klub dzielnicy nie ma własnej murawy, a koszt wynajmu Stadionu Miejskiego Hutnika przy Suchych Stawach wynosi 2 tys. zł za jeden mecz. Dzięki środkom z budżetu obywatelskiego klub sfinansuje organizację 15 meczów w sezonie 2016/2017. Władze i działacze klubu chcą przyciągnąć na trybuny więcej kibiców. W dużym stopniu już im się to udało. – Dzięki projektowi wyraźnie wzrosła liczba sympatyków, którzy przychodzą oglądać mecze na Miejski Stadion Hutnika Kraków, choć trzeba też pamiętać, że na ogólną frekwencję wpływa poziom, jaki reprezentuje drużyna, a nawet zła pogoda. Niemniej jesteśmy bardzo zadowoleni, bo projekt spełnił swoje założenia. Dla nas takie wsparcie jest bardzo ważne – komentuje przedstawiciel stowarzyszenia.

Nowohucki klub zobowiązał się, że będzie przekazywał po 200 bezpłatnych biletów na każde spotkanie. Wejściówki mają być dystrybuowane wśród mieszkańców dzielnicy, w szkołach, instytucjach wychowawczych i stowarzyszeniach. – Pulę darmowych wejściówek planujemy przekazać nowohuckim placówkom opiekuńczo-wychowawczym oraz szkołom. Obecnie trwa finalizowanie związkowych prac nad terminarzem rozgrywek naszej ligi oraz ustaleń zasad współdziałania „NH2010” i ZIS w Krakowie. Chcemy umożliwić nowohucianom jak najszerszy udział w sportowych emocjach – deklaruje stowarzyszenie. Trzeba przypomnieć, że działający od 1950 r. Hutnik Nowa Huta to jedyny klub piłkarski w Nowej Hucie, który oferuje możliwość oglądania meczów na poziomie III ligi. Działacze i sympatycy Hutnika podkreślają, że celem projektu jest również budowanie tożsamości mieszkańców dzielnicy XVIII wokół klubu i związanych z nim tradycji sportowych.

Drugie miejsce w głosowaniu na BO 2016 zajął projekt pod nazwą „Mali ratownicy”, przewidujący organizację szkoleń z pierwszej pomocy oraz obsługi AED dla dzieci ze szkół i przedszkoli. Zajęcia będą prowadzone przez  Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Koszt to 2,5 tys. zł. Jest to jeden z popularniejszych projektów tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego – poparli go również mieszkańcy dzielnic: I, III, IV, V, VI, VIII, IX, X, XI, XII i XV.

Z kolei ponad 1300 mieszkańców dzielnicy XVIII zagłosowało na pomysł zorganizowania imprezy mikołajkowej dla dzieci z zespołem Downa oraz mózgowym porażeniem dziecięcym. Akcja nosi nazwę „Wyjątkowy Mikołaj dla Wyjątkowych Dzieciaków”. Spotkanie dzieci ze świętym Mikołajem odbędzie się w grudniu 2017 r. w Nowohuckim Centrum Kultury przy ul. Jana Pawła II 232. Za kwotę 4,8 tys. zł sfinansowany zostanie m.in. wynajem sali, zakup prezentów dla dzieci, zaproszenia, wypożyczenie stroju dla św. Mikołaja. Pomysłodawcy liczą, że dzięki tej akcji, problemy, z którymi borykają się dzieci z niepełnoprawnością intelektualną przebiją się do ogólnej świadomości. – Poziom wiedzy społeczeństwa na tematy związane z upośledzeniem umysłowym jest bardzo niewielki. Tego typu wydarzenia mają ogromny, edukacyjny wpływ, ułatwiają zrozumienie osób niepełnosprawnych umysłowo, wzbudzają empatię. Na terenie Nowej Huty brakuje tego rodzaju cyklicznych spotkań – przekonywali autorzy.

Mieszkańcy Nowej Huty poparli również pomysł zorganizowania pikników, dzięki którym dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzić czas. W przyszłym roku w maju, czerwcu, lipcu i wrześniu, odbędą się cztery takie plenerowe wydarzenia: dwa w parku Ratuszowym przy alei Róż i dwa w parku im. S. Żeromskiego (przy Łąkach Nowohuckich). Koszt to 12 tys. zł. Pikniki to dobry sposób na aktywizację społeczności lokalnej oraz ożywienie miejskich terenów zielonych w okresie wiosenno-letnim. To także okazja do spotkania, rozmowy i integracji mieszkańców, wymiany doświadczeń i rozwijania zainteresowań oraz wzmocnienia więzi sąsiedzkich.

Pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA