Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Prezydenckie stypendium od nowego roku szkolnego

Na pierwszej po wakacjach sesji Rady Miasta Krakowa, która odbędzie się w środę 31 sierpnia, głosowaniu poddany zostanie projekt wprowadzający zmianę do uchwały RMK z 2014 r., ustanawiającej Krakowski Program Wspierania Uzdolnionych Uczniów. Zmiana ma związek z wprowadzeniem nowej formy wsparcia dla uczniów zdolnych – Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa im. Juliusza Lea.

Stypendium im. Juliusza Lea zostało zaproponowane przez prezydenta Jacka Majchrowskiego dla upamiętnienia jego wybitnego poprzednika, Juliusza Lea, prezydenta Krakowa w latach 1904–1918. Pozwoli ono uczniom uzdolnionym, lecz znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, na podjęcie studiów. Prezydenckie stypendium będzie przyznawane co roku przez urzędującego prezydenta Krakowa dla szczególnie uzdolnionego maturzysty, któremu sytuacja materialna utrudnia lub uniemożliwia kontynuację nauki w szkole wyższej. Stypendium będzie wynosiło rocznie około 7 tys. zł. Kandydatów będą zgłaszać dyrektorzy szkół samorządowych i niesamorządowych, po zaopiniowaniu ich przez rady pedagogiczne i rady rodziców lub rady szkół. Decyzję, kto otrzyma stypendium, podejmie kapituła.

15 września 2016 r. przypada 155. rocznica urodzin Juliusza Lea, który był dotąd uważany za najdłużej urzędującego prezydenta Krakowa – funkcję tę pełnił przez trzy kolejne kadencje, aż do śmierci. W tym roku, dokładnie 1 lipca, jego rekord, wynoszący 4973 dni urzędowania, został wyrównany przez Jacka Majchrowskiego, który jest włodarzem miasta nieprzerwanie od 2002 r. (w listopadzie 2014 r. został wybrany na czwartą kadencję). Juliusz Leo był jednym z najwybitniejszych prezydentów naszego miasta, realizował ideę tzw. Wielkiego Krakowa – udało mu się przyłączyć 14 nowych dzielnic i tym samym kilkukrotnie powiększyć obszar miasta, przeprowadził wiele ważnych inwestycji, takich jak rozbudowa sieci kanalizacyjnej, wodociągowej i tramwajowej, wykupił Wawel od Austriaków, a także uporządkował gospodarkę finansową miasta i zwiększył jego dochody.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-08-26
Data aktualizacji: 2016-08-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź