Komunikat archiwalny

Będą kolejne przetargi na duże unijne projekty komunikacyjne

W ciągu najbliższych tygodni miasto rozpisze kolejne przetargi na inwestycje komunikacyjne, które są finansowane ze środków unijnych. Chodzi o budowę linii tramwajowej do Górki Narodowej i modernizację al. 29 Listopada do granic miasta.

Będą kolejne przetargi na duże unijne projekty komunikacyjne
Fot. ZIKiT

Przypomnijmy: niedawno rozpisano przetargi na realizację dwóch parkingów Park&Ride (Bieżanów i Kurdwanów), budowę Trasy Łagiewnickiej, a także przebudowę ul. Igołomskiej. To część z 58 projektów, które są realizowane przez miasto w obecnej perspektywie finansowej UE 2014–2020. Ich łączna wartość to 3,2 mld zł, a unijne dofinasowanie sięga 2 mld zł. – Zgodnie z założeniami jeszcze w najbliższych tygodniach zostaną rozpiszemy przetargi na kolejne inwestycje. Chodzi o budowę linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej oraz modernizację al. 29 Listopada do granic miasta – informuje Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa. Wskazuje, że obecna perspektywa finansowa jest wyjątkowa. – W ponad 2 lata od rozpoczęcia tego okresu finansowania, nie ma jeszcze wszystkich dokumentów aplikacyjnych. Co więcej, do niedawna nie było ustawy regulującej kwestie zamówień publicznych dla projektów z unijnym dofinansowaniem – punktuje Tadeusz Trzmiel.

Na szczęście ta ostatnia przeszkoda zniknęła, dlatego poszczególne miejskie jednostki i spółki wdrożyły procedurę przetargową dla swoich zadań. Jako pierwsza wystartowała spółka Miejska Infrastruktura, która ogłosiła przetargi na zaprojektowanie i budowę dwóch parkingów P&R – Bieżanów i Kurdwanów. Zaraz potem ogłoszono też przetargi na budowę Trasy Pychowickiej oraz przebudowę ul. Igołomskiej.

Z zadań, na które przetargi zostaną ogłoszone w ciągu kilku tygodni, ucieszą się przede wszystkim mieszkańcy północnych dzielnic Krakowa. Odcinek linii KST od Krowodrzy Górki do Górki Narodowej sprawi, że szybciej dojedziemy z Prądnika Białego do centrum komunikacją tramwajową. – To będzie też oferta dla osób, które dojeżdżają z gmin położonych na północ od Krakowa. Przy pętli końcowej w Górce Narodowej będzie parking P&R, na którym będzie można zostawić samochód i przesiąść się do tramwaju. Tego typu parkingi powstaną też w rejonie ul. Pachońskiego i przy pętli Krowodrza Górka – wymienia Zastępca Prezydenta Krakowa. Z kolei modernizacja al. 29 Listopada udrożni wylotówkę na Warszawę, dzięki czemu znikną tworzące się na wąskim obecnie odcinku korki.

 

Pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA