Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny początek września w MOCAK-u

Oprowadzanie po wystawie „Medycyna w sztuce”, omawianie prac z kolekcji muzeum w ramach projektu „Cytaty z Kolekcji”, spotkania literackie – to wszystko czeka na Was w MOCAK-u. Początek jesieni zapowiada się bardzo obiecująco.

Kolejne już oprowadzania po wystawie „Medycyna w sztuce” odbędą się 4 i 18 września oraz 2 października i godzinie 12:00. Wstęp w cenie biletu. Nie obowiązują zapisy. Medycyna w sztuce to kolejna wystawa z serii konfrontującej terminy wszechobecne w życiu publicznym ze spojrzeniem artysty. Medycyna dotyczy każdego momentu i każdego aspektu życia człowieka. Udziela pomocy, wyznacza zadania i zmusza do refleksji. Z medycyną przede wszystkim kojarzą się choroba, ból i terapia. Kolejnym tematem jest wyniszczenie ciała i śmierć. Z chorobą nierozerwalnie wiążą się opieka i współczucie, na tym obszarze pacjent spotyka się z lekarzem. Medycyna to również rozległa nauka, obejmująca eksperymenty farmakologiczne, biologiczne i psychologiczne oraz borykająca się z wynikającymi z nich problemami etycznymi. W to włącza się psychologia choroby, czyli zależność pomiędzy stanem umysłu a zdrowiem. Kolejnym fascynującym obszarem medycyny jest psychiatria, w której obrębie pojawia się problem „odmienności” psychicznej jako źródła kreatywności. Do tego dochodzi terapia artystyczna, a nawet wytłumienie choroby przez twórczość. Ostatnią gałęzią medycyny – traktowaną często pobłażliwie – jest chirurgia plastyczna, czyli spełnianie odwiecznego marzenia człowieka o byciu zawsze młodym i pięknym.

Kolejna z wrześniowych atrakcji w MOCAK-u, „Cytaty z Kolekcji” to całoroczna inicjatywa, w ramach której w Bibliotece MOCAK-u są prezentowane i omawiane wybrane prace ze zbiorów Muzeum. Projekt nie tylko daje możliwość zapoznania się z dziełami, eksponowanymi na wystawie Kolekcji, ale stanowi również zachętę do niespiesznej i pogłębionej analizy twórczości wybranych artystów.

We wrześniu (2.09–1.10.2016) prezentujemy pracę Dana Perjovschiego „Notes MOCAK Kraków”. Notes, będący zbiorem notatek i rysunków, powstał podczas wizyty artysty w MOCAK-u w maju 2013 roku. Dan Perjovschi został zaproszony do udziału w wystawie Ekonomia w sztuce, w ramach której stworzył mural. Jego prace, wyróżniające się minimalizmem kreski i słowa połączonych niezwykle inteligentnym konceptem, odnoszą się do spraw społecznych, ekonomicznych i artystycznych.

Dan Perjovschi (ur. 1961) tworzy rysunki na ścianach muzeów i instytucji sztuki na całym świecie. Artysta jest krytycznym obserwatorem aktualnych wydarzeń politycznych i społecznych. Komentuje także zinstytucjonalizowanie współczesnej sztuki. Swoje spostrzeżenia wyraża w formie dowcipnej anegdoty, utrzymanej w prasowej stylistyce.

Wraz z Wydawnictwem Ośrodek KARTA MOCAK zaprasza w czwartek, 8 września o godzinie 18:00 na spotkanie wokół książki Mężczyźni z różowym trójkątem. W rozmowie wezmą udział: dr Joanna Ostrowska (autorka posłowia i redaktorka merytoryczna) oraz prof. dr hab. Grzegorz Niziołek. Prowadzenie: Adrian D. Kowalski.

Książka „Mężczyźni z różowym trójkątem. Świadectwo homoseksualnego więźnia obozu koncentracyjnego z lat 1939–1945” Heinza Hegera ukazuje się w Polsce po raz pierwszy, ponad 40 lat po publikacji w Niemczech. Wspomnienia Heinza Hegera są uznawane za unikatowe nie tylko ze względu na przełamanie tabu, ale również na opis cierpienia tej grupy zapomnianych ofiar, która była prześladowana również po wojnie – Paragraf 175 przetrwał w NRD i RFN do końca lat sześćdziesiątych XX wieku. „Przedłużenie” prześladowań blokowało walkę byłych więźniów o zadośćuczynienie i uznanie ich jako grupy ofiar. Prześladowania Hegera rozpoczęły się w 1939 roku od umieszczenia w więzieniu karnym. W 1940 roku został przeniesiony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Niecałe pół roku później do KL Flossenbürg, gdzie umieszczono go w tak zwanym specjalnym bloku, w którym izolowano więźniów z różowym trójkątem. Mężczyzna został wyzwolony przez armię amerykańską w trakcie marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Flossenbürg do KL Dachau. Książka – relacja autorstwa Heinza Hegera Die Männer mit dem rosa Winkel została opublikowana w 1972 roku w Niemczech, w 1993 roku w Wielkiej Brytanii, w 2002 roku we Francji i Hiszpanii.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-09-01
Data aktualizacji: 2016-09-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź