Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Anielskie głosy z Krakowa

W Krakowie istnieje kilkadziesiąt chórów. Większość z nich to grupy amatorskie, jednak ich umiejętności i doświadczenie mogą konkurować z największymi profesjonalnymi chórami na świecie. Radni z Komisji Kultury i Ochrony Zabytków mieli okazję zapoznać się z historią oraz planami na przyszłość Chóru Polskiego Radia, chóru męskiego „Agricola” oraz chóru Uniwersytetu Rolniczego.

Chóralistyka w Polsce jest dość popularna, jednak bardzo mało rozpowszechniona. Jednak to Kraków, wśród polskich miast, jest jednym z największych ośrodków, zrzeszających znamienite chóry. Bodaj najsłynniejszym jest Chór Polskiego Radia w Krakowie, który swoją działalność rozpoczął 68 lat temu. Został założony przez Jerzego Gerta, wybitnego kompozytora, dyrygenta oraz wieloletniego kierownika artystycznego Filharmonii Krakowskiej. Od założenia aż do roku 1994 chór stanowił integralną część zespołu Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i Telewizji. Od stycznia 1995 roku do 2012 roku działał samodzielnie w strukturach Polskiego Radia, a od 2012 roku znajduje się pod opieką Fundacji Rozwoju Sztuki Sonoris. Zespół w 90 procentach wykonuje muzykę polską i bardzo aktywnie promuje ją poza granicami kraju. Chór ten zrzesza wybitnych dyrygentów oraz profesjonalnych wokalistów, stale współpracując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Polską Orkiestrą Radiową. Udziałem Chóru Polskiego Radia są prawykonania dzieł najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich, m.in. Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Wojciecha Kilara.

Zespół brał udział w licznych festiwalach w kraju i za granicą, prezentując się w ostatnim czasie podczas takich wydarzeń jak Wratislavia Cantans, Festiwal Ludwiga van Beethovena, Schleswig-Holstein Muzik Festival, Rossini Opera Festival, Settimana di Monreale, Sounds New Festival, Festiwal Europalia 2001 Bruksela.

Podobną, lecz amatorską działalność prowadzą dwa pozostałe chóry, które miały okazje zaprezentować się podczas posiedzenia komisji. Chór Uniwersytetu Rolniczego powstał w grudniu 2003 roku. Od samego początku głównym zadaniem chóru jest uczestniczenie i uświetnianie uroczystości swojej Alma Mater oraz promocja uczelni poza nią. Promując Uniwersytet Rolniczy chór koncertuje, bierze udział w konkursach i festiwalach w kraju jak i poza jego granicami. Występował w Macedonii (Skopje 2006 i Ohrid 2011), na Ukrainie, w Czechach i we Włoszech.

Krakowskie chóry są znakomitą wizytówką miasta, jednak borykają się niejednokrotnie z problemami finansowymi, a także brakiem miejsca do prób. – Jakie mamy możliwości pomocy tym zespołom, czy miasto w jakimś stopniu może je wspomóc? – pytał radny Krzysztof Durek. Jednak Miasto nie ma możliwości przeznaczyć dotacji celowych na działalność chóru, jedyna możliwość pomocy to angażowanie chórów w przedsięwzięcia realizowane przez Gminę.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-09-14
Data aktualizacji: 2016-09-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź