Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Katarzyna Olesiak nowym dyrektorem Wydziału Kultury UMK

Nowym dyrektorem Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK zostanie Katarzyna Olesiak, dotychczasowa wiceszefowa tego wydziału. Od 1 października zastąpi Stanisława Dziedzica, który po trzynastu latach kierowania krakowską kulturą otrzymał nowe zadanie – będzie odpowiedzialny za tworzenie Biblioteki Kraków.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Katarzyna Olesiak została nominowana na stanowisko dyrektora wydziału kultury w drodze awansu wewnętrznego – do tej pory, od 1 sierpnia 2013 r., była zastępcą Stanisława Dziedzica.

Stanisław Dziedzic, od 1 października, będzie pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. tworzenia Biblioteki Kraków – nowej instytucji kultury, która powstanie w wyniku połączenia czterech bibliotek dzielnicowych i poza gromadzeniem i udostępnianiem zbiorów będzie też prowadziła prace badawcze i dokumentacyjne.

Katarzyna Olesiak:

Absolwentka Wydziału Zarządzania i Marketingu Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Ukończyła studia podyplomowe „Przygotowanie i zarządzanie projektami Unii Europejskiej” na Podyplomowych Studiach Europejskich oraz kursy „Zarządzania projektami” – Certyfikat Poziom D - Stowarzyszenie Project Management Polska (SPMP) i instruktora rekreacji ruchowej.

Koordynator wielu projektów oraz ekspert w zakresie oceny biznesplanów w projektach dofinansowywanych z ZPORR. Uczestniczyła w opracowaniu Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich dla Lokalnej Grupy Działania „Lasovia” oraz Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych.

Pracuje w sektorze kultury od 12 lat współpracując z wieloma instytucjami i artystami. W latach 2005 – 2010 kierowała samorządowymi instytucjami kultury, tj. Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Cmolasie, Osiedlowym Domem Kultury „Słocina” wraz z filiami oraz  Estradą Rzeszowską. W trakcie pracy w Estradzie zrealizowała wiele imprez, w tym m.in. Jubileusz 50-lecia Estrady, koncert zespołu Sabaton oraz cykle operetkowe w ramach Rzeszowskiej Sceny Teatru Muzycznego współpracując m.in. z Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Muzycznym w Gliwicach, Teatrem Muzycznym w Łodzi.

Od kwietnia 2010 roku do lipca 2013 roku piastowała stanowisko Dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa. Z ramienia Miasta Rzeszowa,  współorganizatorka kilku edycji „Europejskiego Stadionu Kultury”- polsko-ukraińskiego programu kulturalnego zainicjowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowanego przez Rzeszów, Lublin i Białystok. Koordynatorka i realizatorka wielu rzeszowskich imprez – m.in. „Festiwalu Przestrzeni Miejskiej”, wydarzenia „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor”, Koncertu Aleksandry Kurzak.

Współrealizatorka projektu „Lublin i Rzeszów – współpraca i wykorzystanie szans rozwojowych” dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 obejmującego m.in. Kongres Planowania i Projektowania Przestrzeni Miejskiej oraz Strategię Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa. Członek Rady Programowej Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej 2012 w Lublinie. Realizator Kongresu Planowania i Projektowania Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie oraz członek Sądu Konkursowego na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej dla terenu Parku Kultury i Wypoczynku w Rzeszowie (Bulwarów Rzeszowskich).

Od sierpnia 2013 roku rozpoczęła w pracę w Krakowie jako zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W zakresie jej obowiązków była m.in. koordynacja i nadzór nad miejskimi instytucjami kultury, planowanie, realizacja i wykonanie prawie dwustumilionowego budżetu Wydziału oraz instytucji kultury; prowadzenie spraw związanych z inwestycjami w infrastrukturę kultury; przygotowanie i realizacja programów kulturalnych oraz realizacja własnych projektów i cykli artystycznych wzbogacających ofertę kulturalną Miasta; koordynacja projektów współfinansowanych ze środków pochodzących z programów i funduszy pomocowych w dziedzinie kultury; współpraca ze środowiskiem artystycznym, organizacjami i instytucjami oraz z organami samorządowymi, administracji państwowej i innymi podmiotami w zakresie działalności kulturalnej, zadania wynikające z mecenatu Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki, a w szczególności koordynacja zadań i współpraca z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w sferze zadań w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz realizacja konkursów takich jak: Nagrody Miasta Krakowa, Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, Mecenas Kultury Krakowa czy Nagroda Teatralna.

Podczas pracy w krakowskiej kulturze dokonało się wiele ważnych wydarzeń, które odbyły się z jej udziałem, a to: przyjęcie Programu Miasta Literatury UNESCO, program wsparcia dla księgarń, połączenie czterech krakowskich bibliotek w Bibliotekę Kraków, powstanie nowego miejskiego Teatru Variete, wzmocnienie i dynamiczny rozwój krakowskich Orkiestr. Ponadto uczestniczy w realizacji ważnych inwestycji miejskich w zakresie kultury, w tym modernizacji i rozbudowie teatrów, muzeów i galerii, budowie i remontach domów kultury i bibliotek oraz zainicjowanych inwestycjach w Składzie Solnym i Centrum Muzyki w Krakowie.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-09-21
Data aktualizacji: 2016-10-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź