Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Strategia rozwoju Krakowa na warsztacie

Nowocześnie zarządzana metropolia, przestrzeń dla przedsiębiorczości, silna wspólnota samorządowa oraz miasto przyjazne do życia – m.in. wokół tych tematów będzie toczyć się dyskusja podczas warsztatów „Współpraca dla Strategii Rozwoju Krakowa 2030 – część II”, które odbędą się dziś od 14:00 do 19:00 w Muzeum Inżynierii Miejskiej. W warsztatach wezmą udział m.in. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Elżbieta Koterba.

Dzisiejsze, drugie z cyklu, warsztaty będą prowadzone metodą konwersacyjną worldcafe. Ich celem jest wypracowanie kreatywnych pomysłów dotyczących realizacji celów opracowywanej Strategii Rozwoju Krakowa 2030. Uczestnicy będą dyskutować przy sześciu stolikach tematycznych:

  1. otwarta i harmonijna metropolia o znaczeniu międzynarodowym w sferach innowacji, nauki, gospodarki i kultury;
  2. miasto kreujące i efektywnie korzystające z zasobów gospodarczych i naukowych;
  3. miasto kreujące i korzystające z potencjału kulturowego dla budowy nowoczesnej metropolii;
  4. miasto przyjazne do życia;
  5. silna wspólnota samorządowa;
  6. nowocześnie zarządzana metropolia.

Koordynację grup zapewniają eksperci tematyczni wraz z moderatorami.

Przypomnijmy, strategia rozwoju to jeden z najważniejszych dokumentów w procesie planowania przyszłości miasta. Jest kluczowa z co najmniej z kilku powodów. Po pierwsze,  podejmuje, w sposób przekrojowy, najważniejsze kwestie dla polityki rozwoju miasta. Po drugie, gwarantuje spójność zarządzania miastem, ponieważ wszystkie planowane przez miasto działania, zawarte w innych programach operacyjnych, muszą być z nią uzgodnione. Po trzecie, jest jedynym – obok Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego – dokumentem planującym działania w perspektywie 2030 roku, co stwarza szansę na realną koordynację procesów rozwojowych.

Strategia bezpośrednio wiąże w działaniach Urząd Miasta i Miejskie Jednostki Organizacyjne, nie ma jednak bezpośredniej mocy sprawczej w stosunku do innych podmiotów (nie jest aktem prawa miejscowego), dlatego też powinna uaktywnić i wzmocnić rolę Miasta jako inicjatora przedsięwzięć rozwojowych realizowanych w partnerstwie z innymi podmiotami.

Opracowywany dokument pokazuje aspiracje Krakowa, m.in. do bycia miastem inteligentnym oraz ważnym ośrodkiem w sieci metropolii europejskich. Jest rodzajem umowy społecznej władz samorządu miasta z mieszkańcami na rzecz rozwoju Krakowa w perspektywie 2030.

Obecnie obowiązuje nas strategia opracowana w  2005 roku. Główną przesłanką aktualizacji dokumentu jest potrzeba dostosowania planów, ale także systemu zarządzania miastem, do nowych wyzwań.

W latach 2013-2015 trwały prace partycypacyjno-eksperckie, których efektem jest opublikowany na stronie internetowej www.krakow.pl wstępny, roboczy projekt strategii przeznaczony do dalszych prac i konsultacji. Udział mieszkańców, sektorów biznesu, nauki, szkolnictwa i innych partnerów jest kluczowy, do tego, aby strategia była realnym narzędziem koordynującym politykę rozwoju.

Aktualnie trwają prace nad finalnym etapem. Ich efektem ma być w szczególności wypracowanie odpowiedzi na pytanie: co my, mieszkańcy, przedsiębiorcy itd. możemy zrobić dla realizacji celów strategii?

Więcej o opracowywanej Strategii można przeczytać na: http://krakow.pl/start/197679,artykul,srk_menu.html.

 

 

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-09-26
Data aktualizacji: 2016-09-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź