Sport i Zdrowie rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Biegiem między kopcami

Trzynaście kilometrów pod górkę i z górki, przez centrum miasta i pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego – taką trasę pokonali dzisiaj uczestnicy jubileuszowego, 10. PZU Biegu Trzech Kopców.

29 września w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa przed jubileuszowym, 10. PZU Biegiem Trzech Kopców – Międzynarodowymi Otwartymi Mistrzostwami Krakowa w Biegu Górskim. Wzięli w niej udział: Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal, Dyrektor Oddziału Regionalnego PZU w Krakowie Jacek Weremczuk oraz Koordynator ds. Bezpieczeństwa 10. PZU B3K Andrzej Batko.

Od ubiegłorocznej edycji PZU jest sponsorem tytularnym organizowanego od 2007 r. Biegu Trzech Kopców, niepowtarzalnej i niezwykle atrakcyjnej imprezy.

Bieg Trzech Kopców to jedyny w Polsce bieg górski w centrum wielkiego miasta, jego 13-kilometrowa trasa, z różnicą wzniesień 160 m, łączy trzy krakowskie kopce – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego.

W tym roku ustalony przez organizatorów, ze względów bezpieczeństwa i pojemności trasy, limit uczestników – 2500, został wypełniony już na 53 dni przed imprezą! Z chwilą nadania 2500. numeru została zamknięta lista startowa. A przypomnijmy, że do pierwszego Biegu Trzech Kopców w 2007 roku zgłosiło się 341 osób.

Bieganie w wyjątkowej scenerii – Bulwarami Wiślanymi obok wspaniałych zabytków, czy w Lesie Wolskim – stało się ogromnym magnesem dla amatorów tej najpopularniejszej obecnie  formy czynnego wypoczynku. Poważnym atutem Biegu Trzech Kopców stała się również bardzo sprawna organizacja.

Przed rokiem w klasyfikacji generalnej zwyciężył Sergii Rybak z Ukrainy, a w kategorii kobiet – Paulina Golec, reprezentująca AZS AWF Kraków. 9. PZU Bieg Trzech Kopców ukończyło 2162 zawodniczek i zawodników.

10. PZU Bieg Trzech Kopców wystartował o godz. 10.30 ze Wzgórza Lasoty pod Kopcem Krakusa. Metę ustawiono na Wzgórzu Sowiniec pod Kopcem Piłsudskiego. Limit czasu na pokonanie trasy wynosił 2 godziny.

Rekordzistą Biegu Trzech Kopców jest Dariusz Kruczkowski ze Szklarskiej Poręby, który podczas piątej edycji w 2011 roku uzyskał czas 0:40.31.