Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

MRK zbiera się po raz czwarty!

Młodzieżowa Rada Krakowa w sobotę rozpocznie czwartą kadencję! Podczas pierwszej sesji w sali obrad Rady Miasta Krakowa, 15 października o godz. 12, uczniowie zasiadający w ławach MRK wybiorą prezydium.

Rajcami MRK mogli zostać uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Krakowa. Pierwszym przewodniczącym MRK był Michał Foryś reprezentujący Zespół Szkół Zawodowych nr 1. Na czele Młodzieżowej Rady Krakowa drugiej kadencji stanęła kobieta – przewodniczącą była Magdalena Graca z II Liceum Ogólnokształcącego. W trzeciej kadencji przewodniczącym był Łukasz Pieczyrak z Zespołu Szkół Energetycznych. Kto będzie sprawował tę funkcję w czwartej kadencji? Dowiemy się już w sobotę.

- Chciałbym, aby projekt przyciągał osoby, które w przyszłości będą zainteresowane działaniem samorządowym. Młodzi inaczej patrzą na Kraków, więc mam nadzieję, że dzięki nim pojawią się nowe pomysły, które będą mogły być wcielone w życie przez „dorosłą” radę. To dodatkowy, kreatywny strumień rozwiązań dla miasta – mówi Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Młodzieżowi radni chętnie współpracują z innymi młodymi samorządowcami z całej Polski. Wymieniają doświadczenia na ogólnopolskich konferencjach i ciekawe pomysły chętnie wdrażają lokalnie. Wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Krakowa trzeciej kadencji Konrad Grybel był między innymi inicjatorem pomysłu stworzenia szkoleń, z tego, jak bronić się przed atakami terrorystycznymi.

Przypomnijmy, że Młodzieżowa Rada Krakowa została powołana do życia uchwałą Rady Miasta Krakowa z 19 lutego 2014 r. Pierwsza kadencja była wyjątkowo krótka – trwała od kwietnia do początku czerwca. Można powiedzieć, że Młodzieżowa Rada Krakowa powstała ponad politycznymi podziałami. O jej powstanie zabiegały radne: Agata Tatara, Małgorzata Jantos, Marta Patena oraz ówczesna radna a dziś Małopolski Kurator Oświaty – Barbara Nowak. Gorącym zwolennikiem powstania MRK był również Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Koordynatorem MRK została na mocy uchwały Teresa Grzybowska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury im. K.I. Gałczyńskiego. W działania MRK chętnie angażują się także inni miejscy radni jak chociażby Michał Drewnicki, czy Łukasz Słoniowski. - Młodzieżowi radni są bardzo aktywni. Mają wiele pomysłów, które przeważnie dotyczą szkół. Wspieram ich radą, ale nie tylko: na ich prośbę wystosowałem interpelację, gdy starali się o sektory dla młodzieży na Kraków Arenie. Liczę, że niektórzy za kilka lat zasiądą w Radzie Miasta Krakowa, a ten czas w młodzieżowej radzie wykorzystają na zdobywanie wiedzy i rozwiązywaniu spraw młodych ludzi. W tym zawsze chętnie im pomogę – stwierdził Drewnicki.

Celem działania Młodzieżowej Rady Krakowa jest kształtowanie postaw prospołecznych, obywatelskich, demokratycznych i patriotycznych poprzez m.in.: rozwijanie, wspieranie i upowszechnianie idei samorządności wśród młodzieży, promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego, upowszechnianie zasad działania samorządu terytorialnego wśród młodzieży, inicjowanie, wspieranie i koordynowanie samorządowej działalności młodzieży, rozpoznawanie i reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji publicznych i pozarządowych, a także organizacja aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-10-14
Data aktualizacji: 2016-10-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź