Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Życie zaklęte w tańcu

Intrygujące kostiumy i maski, precyzyjne ruchy tancerzy i tancerek i hipnotyzująca muzyka – wszystko to sprawia, że spektakl „Przemiany” ogląda się niczym najlepszy film z pogranicza jawy i snu, pełen metafor i symboli. Jednak jego akcja dzieje się tu i teraz – na scenie. W życiowych zmaganiach pary głównych bohaterów widz odnajdzie wiele uniwersalnych problemów, znanych mu z własnego doświadczenia. „Przemiany” to uczta dla oka, która ma moc poruszania najgłębszych pokładów emocji i najczulszych strun duszy. Najbliższe przedstawienia odbędą się 21, 22 i 23 października o godz. 19:00 w Teatrze Groteska.

W przedstawieniu nie usłyszymy słów, których znaczenie w dzisiejszych czasach tak bardzo się rozmywa, lecz sugestywne, ruchome obrazy. To one eksponują siłę uczucia między Nią i Nim, a przede wszystkim pokazują skomplikowanie świata, w którym przyszło im żyć.

W sztuce występują uzdolnieni i znani tancerze. Jeden z nich, Dominik Olechowski, został zwycięzcą 6. edycji popularnego programu „You Can Dance”. Nad warstwą taneczną przedstawienia czuwała Caroline Finn – światowej sławy brytyjska choreografka.

Spektakl „Przemiany” łączy w sobie teatr tańca i teatr plastyczny, to co tradycyjne i to, co nowatorskie. Jego twórcami są Adolf Weltschek (reżyser) i Małgorzata Zwolińska (scenograf) – tandem, który zrealizował słynne przedstawienie „Hommage à Chagall”, wielokrotnie wystawiane i nagradzane na europejskich scenach. Małgorzata Zwolińska ma w swoim dorobku około 80 spektakli teatralnych, filmów i programów telewizyjnych. Współpracowała między innymi z Pawłem Aignerem, Marcinem Krzyształowiczem, Leszkiem Kumańskim, Krystianem Lupą, Joshuą Newtonem, Łukaszem Rybarskim oraz legendami światowego kina – Sofią Loren, Helmutem Bergerem, Royem Scheiderem. W 2015 roku została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Adolf Weltschek zrealizował ponad 70 przedstawień teatralnych na około 20 scenach. Spektakle w jego reżyserii były prezentowane na wielu festiwalach krajowych i międzynarodowych. Za swoje zasługi dla kultury otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi i Medal Honoris Gratia przyznawany przez prezydenta miasta Krakowa, srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Order Uśmiechu. W 1998 roku objął stanowisko dyrektora Teatru GROTESKA i sprawuje je do dziś.

Przemiany

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-10-19
Data aktualizacji: 2016-10-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź