Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kulturalny rozkład jazdy na czwartek

W czwartek – przedpremierze weekendu – w Krakowie nie brakuje atrakcji. Festiwale, koncerty, spektakle, filmy, wystawy… Wybór jest trudny, ale pomożemy Wam go dokonać – zapraszamy do naszego kulturalnego rozkładu jazdy na czwartek!

Fot. materiały prasowe - Teatr Bagatela

Na początek mocny, żeby nie powiedzieć, szalony akord: Teatr Bagatela, za sprawą „Lotu nad kukułczym gniazdem” Scena na Sarego 7, o 18.00 zamieni się w oddział szpitala psychiatrycznego. Historia McMurphy’ego to opowieść o cenie wolności. Na pytanie, czy warto ją płacić, widzowie muszą odpowiedzieć sobie sami. Powieść powstała w czasie, gdy szaleństwo zaczęto traktować jako zdrową odpowiedź na niezdrowe otoczenie społeczne. Zapraszamy w fascynującą teatralną podróż z bohaterami Kena Keseya.

O równie niezdrowym, wypaczonym świecie, w którym liczy się kariera, zasobność portfela, a ludzie z roku na rok zadłużają się coraz bardziej tylko po to, aby utrzymać poziom życia, na który nigdy stać ich nie będzie, a który bardzo chcą prezentować na zewnątrz. O świecie, w którym lepiej wyprzeć się własnych przekonań, a nawet płci, o ile tylko można dzięki temu osiągnąć więcej, wyleźć jeszcze wyżej i zaistnieć, o świecie opartym na pozorach. O tym mówi Zapolska w śmiesznej, ale zaskakująco aktualnej „Moralności pani Dulskiej”. Sztukę wystawia dziś o 19.00 Klub Kazimierz (ul. Krakowska 13/18). Polecamy!

Przechodząc dziś przez miasto bądźcie czujni! Może się bowiem zdarzyć, że będziecie mieć okazję „przyłapać w tańcu” balet Cracovia Danza. Zespół raz w miesiącu prezentuje mieszkańcom Krakowa i turystom najpiękniejsze fragmenty ze swoich spektakli w niekonwencjonalnych miejscach Krakowa, tam, gdzie panuje ruch i zgiełk i gdzie nikt nie spodziewa się sztuki. Happeningom towarzyszy akcja „Złap Cracovia Danza: balet w mieście” – śledźcie więc na portalu społecznościowym Facebook (TU).

Bywalcy Festiwalu Unsound z czwartku niepostrzeżenie przejdą w piątek – w hotelu Forum o 21.00 zaczyna się tam „Seismograph”. Sercem imprezy będzie Babyfather Deana Blunta, XXI-wieczna muzyka protestu i soundtrack Brexitu. Szorstkim brzmieniem muzyki elektronicznej posługiwać się będą Ancient Methods i Cindytalk w światowej premierze projektu In the Mouth of the Wolf, a także kanadyjski duet Orphx oraz Anna Zaradny. A potem siły łączą Rabih Beaini z Libanu i indonezyjski duet Senyawa. Występ poprzedzi występ Beainiego z tadżyckim zespołem Samo. DJ Morgiana z Poznania eksperymentuje z gramofonami, w swoich setach używając głosu, własnoręcznie zbudowanego thereminu i innych przedmiotów, a potem jeszcze: Dtekk, DJ i dyrektor białostockiego festiwalu Up to Date, występy japońskiego producenta i radykalnego dekonstruktora Foodmana, Traxmana z Chicago b2b z DJ-em Fulltono z Tokio oraz DJ-a Earla z tancerzami Sirr Tmo i Dre. Polskę reprezentują Jakub Lemiszewski z Polish Juke, który specjalizuje się w surowych kawałkach na bębny oraz Paide, najaktywniejszy z lokalnych promotorów gatunku.

Dla nieco mniej wytrwałych – w kinie Kijów.Centrum o 18.30 wystąpi Matmos: elektroniczny duet, którego eksperymenty słyną z niesłychanej kreatywności. Sięgając po dźwięki z niespodziewanych źródeł (ostatnio nagrali album na pralce) są współczesnymi mistrzami muzyki konkretnej. Podczas występu na Festiwalu Unsound zaprezentują część „Perfect Lives” Roberta Ashleya – telewizyjną operę rozgrywającą się na Środkowym Zachodzie Stanów, która opowiada o napadzie na bank, barach koktajlowych, miłości w podeszłym wieku, nastoletniej ucieczce i nie tylko. W zespole towarzyszącym duetowi znajdą się muzycy Sinfonietty Cracovii.

Chcecie usłyszeć obraz, nadać barwę dźwiękom lub namalować słowo? Na tym wydarzeniu nie może Was zabraknąć. Wieczorem rusza piąta edycja Festiwalu Synestezje, podczas której wystąpią Julia Pietrucha, Kortez, LemON, O.S.T.R. & Live Band czy Marek Dyjak Trio. Festiwal w tym roku przybiera nową formę, jednak jego celem niezmiennie pozostaje ukazywanie inspirujących zależności pomiędzy muzyką, plastyką i słowem oraz promocja młodych, utalentowanych twórców muzycznych. Na początek: Kortez Trio i Akustyczni (Centrum Dydaktyki AGH, ul. Reymonta 7, godz. 20.00).

Tradycji stanie się zadość dzisiaj zaczyna się 52. Studencki Festiwal Piosenki. To dzięki niemu śpiewać „na poważnie” zaczęli Katarzyna Jamróz, Magdalena Walach, Przemysław Branny czy Joanna Liszowska. Festiwal będzie trwał do soboty. W pierwszym dniu zaplanowano panel dyskusyjny „Sztuka śpiewania piosenek na przykładzie Andrzeja Zauchy” i przesłuchania konkursowe. W kolejnych dniach w Małopolskim Ogrodzie Sztuki recitale dadzą ubiegłoroczne laureatki Grand Prix festiwalu – Adrianna Maja Kućmierz i Izabella Szafrańska, a w koncercie finałowym wystąpią tegoroczni laureaci.

Miłośnicy muzyki klasycznej też mają szeroki wybór – mogą choćby o 19.00 posłuchać w Wierzynku Chopina, albo o 19.30 wybrać się do Filharmonii Krakowskiej na maraton organowy, albo wcześniej, o 17.00 spotkać się przy słynnym Białym Fortepianie na ul. Skawińskiej 8 w Klinice Chorób Wewnętrznych.

Mocne brzmienia usłyszymy natomiast o 19.30 w klubie Kwadrat (ul. Skarżyńskiego 1). Wystąpią tam holenderskie gwiazdy symfonicznego metalu – Delain. W roli supportów progmetalowcy ze szwedzkiego Evergrey i kanadyjski heavy metal – Kobra And The Lotus.

Intrygująco zapowiada się występ w Fortach Kleparz (ul. Kamienna 2-4, godz. 20.00) grupy BOKKA. Zespół od początku działa incognito, artyści występują w maskach, by skierować uwagę na to, co jest dla nich najważniejsze – muzykę, na to, co robią teraz, nie zaś ich osiągnięcia czy historię. Jedyne, co o nich wiadomo, to że sercem formacji jest pięcioro znanych muzyków i że sygnuje ich prężnie rozwijające się nowe wydawnictwo muzyczne Nextpop, stojące m.in. za sukcesami Fismolla i KARI.

Gorąco polecamy!

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-10-20
Data aktualizacji: 2016-10-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź