Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowa Huta skansenem czy miejscem przyjaznym do życia?

Półtora roku trwały prace pod kierownictwem profesora Zbigniewa Myczkowskiego nad „Planem ochrony Parku Kulturowego Nowa Huta". Na spotkaniu Komisji Kultury i Ochrony Zabytków dyskutowano nad propozycjami zawartymi w planie.

Z prezentacji, którą przedstawił prof. Myczkowski wynika, że Park Kulturowy Nowa Huta obejmie 352 hektary, a jego granice wytyczą ulice: Bieńczycka, Bulwarowa, aleja Jana Pawła II, Kocmyrzowska, aleja "Solidarności". Znajdą się w nim również dworek Matejki w Krzesławicach i opactwo Cystersów w Mogile.

Sporo miejsca poświęcono nowohuckiej zieleni, a dokładniej wieloletnim zaniedbaniom w tej dziedzinie. W planie pada propozycja jej uporządkowania. Roślinność ma być dodatkiem do architektury. Jeśli zaś chodzi o tą ostatnią, autorzy dokumentu zwracają uwagę, że najważniejsze jest przywrócenie architekturze harmonii. W związku z tym w Parku Kulturowym Nowa Huta ma być zakazane zamurowywanie okien, montowanie na elewacjach urządzeń klimatyzacyjnych, przekształcanie innych obiektów w budynki mieszkalne, nie ma zgody na żadne nadbudowy. Jeśli chodzi o estetykę nie będzie można zaklejać reklamami szyb na całej szerokości, a zestaw szyldów reklamowych, wraz z czcionkami ma być ujednolicony.

- Nie chcemy z Huty robić skansenu, chodzi o stworzenie przestrzeni do życia, która będzie wygodna, piękna, ale także dostosowanie jej do dzisiejszych kanonów, mód - powiedział prof. Zbigniew Myczkowski.

Radni pytali przede wszystkim o źródła finansowania. Tomasz Urynowicz pytał kto będzie płacił mieszkańcom za ujednolicanie balkonów, czy przemalowywanie daszków nad klatkami schodowymi. Radny nie dawał się przekonać, że środki na te cele wyłoży SKOZK.  

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-10-20
Data aktualizacji: 2016-10-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź