Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

150-lecie odnowienia samorządu krakowskiego

We wtorek, 25 października w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się konferencja naukowa „1866. Odbudowa samorządu miejskiego – narodziny nowoczesnego Krakowa” organizowana przez Archiwum Narodowe w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa, Uniwersytet Pedagogiczny, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Konferencję otworzył gospodarz wydarzenia, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

- Kraków w swojej historii przeżył trzy przełomy: pierwszy to lokacja na prawie magdeburskim, drugi to właśnie rok 1866 – autonomia galicyjska, a trzeci to przełom lat 80 i 90-tych ubiegłego wieku. Każdy był inny, ale to co łączyło wszystkie te przełomy to samorządność. Na tej samorządności Kraków zawsze zyskiwał bardzo wiele – kiedy spojrzymy na historię, to zobaczymy że to upodmiotowienie – w pewnym sensie - mieszkańców Krakowa, wytyczenie ulic i granic Krakowa, dawało duży impuls dla rozwoju gospodarczego naszego miasta. Rok 1886 to z kolei autonomia galicyjska, Dietl, Zyblikiewicz, Leo, wyprowadzenie Krakowa z kompletnej ruiny i rozwój miasta. I właśnie autonomia galicyjska pozwoliła na prawdziwe odrodzenie Krakowa i uczynienie z niego miasta stołecznego, europejskiego. Lata 90-te XX w. to rozwój samorządności, na początku bardzo wybujałej. Lata dwutysięczne to dalszy, intensywny rozwój - w ciągu ostatniej dekady Kraków pozyskał prawie 6 miliardów zł ze środków zewnętrznych. Ta konferencja pozwoli na pokazanie okresu, który warto eksponować – jak mówi jej tytuł to okres „narodzin nowoczesnego Krakowa” – mam nadzieję, że niebawem z tego spotkania powstanie książka – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Jak zaznaczył rektor Uniwersytetu Pedagogicznego Kazimierz Karolczak, na szczególną uwagę zasługuje rządzący w tym okresie Juliusz Leo, twórca Wielkiego Krakowa, który przyłączył dzielnice podmiejskie i zwrócił się ku drugiej stronie Wisły. Jak powiedział, porównanie prezydentury prof. Jacka Majchrowskiego jako najdłużej rządzącego w Krakowie prezydenta do wybitnego Juliusza Leo samo się nasuwa. Miasto w okresie istnienia samorządu zaczęło się znacznie lepiej funkcjonować – samodzielność i obywatelskość była kołem napędowym rozwoju Krakowa.

W konferencji wzięli udział znamienici goście, profesorowie z polskich i europejskich uniwersytetów, m. in. Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle, Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franka, a także z Uniwersytetu Pedagogicznego, Jagiellońskiego oraz historycy z Archiwum Państwowego oraz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Po zakończeniu konferencji powstanie publikacja złożona z wystąpień specjalistów w dziedzinie historii i samorządności.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

150-lecie odnowienia samorządu krakowskiego

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-10-25
Data aktualizacji: 2016-10-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź